Soul/Tokio 2. mája (TASR) - Japonsko a Južná Kórea dnes bagatelizovali predpokladaný test severokórejskej rakety krátkeho doletu. Podľa oficiálnych predstaviteľov víkendová skúška nevyvoláva v regióne veľké obavy, keďže raketa podľa všetkého nebola schopná niesť jadrovú hlavicu.
"Raketa, ktorú Severná Kórea nedávno odpálila, je raketa krátkeho doletu a má ďaleko od tej, čo je schopná niesť jadrovú zbraň," povedal námestník juhokórejského ministra zahraničných vecí Song Min-Soon v rozhovore pre agentúru Jonhap. "Toto nie je prípad, ktorý by sa mal spájať s jadrovým sporom," dodal.
Song sa tiež vyjadril k správam, podľa ktorých Washington varoval spojencov, že Pchjongjang môže už v júni uskutočniť podzemnú skúšku atómovej bomby. Podľa Songa - hlavného vyslanca pre rokovania okolo severokórejského jadrového programu - Južná Kórea takéto varovanie nedostala.
Predstaviteľ japonskej obrannej agentúry - obdoby ministerstva obrany - vyhlásil, že podľa presvedčenia Tokia raketa preletela len minimálnu vzdialenosť a nepredstavuje bezprostrednú hrozbu pre národnú bezpečnosť Japonska. Hlavný sekretár kabinetu Hirojuki Hosoda vyslovil názor, že skúška bola súčasťou severokórejského domáceho vojenského cvičenia a nebola namierená proti Japonsku.
"Napriek tomu, že to nie je potvrdené, existujú náznaky, že Severná Kórea vypustila malú raketu. Zdá sa, že podobné testy príležitostne vykonáva," povedal Hosoda.
Podľa japonského denníka Asahi sa predpokladá, že išlo o raketu SS-21 ruskej výroby s doletom 120 kilometrov alebo o zdokonalenú verziu rakety označovanej ako Silkworm, ktorá má dolet 100 kilometrov.
Severná Kórea rakety krátkeho doletu odpálila mnohokrát. V roku 2003, v čase zvýšeného napätia okolo jej jadrového programu, uskutočnila minimálne tri skúšky rakiet odpaľovaných zo zeme na more.
Pchjongjang región šokoval v októbri 1998, keď vykonal skúšku rakety dlhého doletu Taepodong-1, ktorá preletela ponad Japonsko a dopadla do Tichého oceánu. Pchjongjang následne oznámil, že išlo o neúspešný pokus o vyslanie satelitu na obežnú dráhu okolo Zeme.
Americkí a juhokórejskí predstavitelia majú väčšie obavy z prípadného testu rakety Taepodong-2, ktorá je podľa presvedčenia analytikov schopná dosiahnuť časti západu USA - napriek veľkých pochybnostiach o jej dolete a presnosti.
Spojené štáty ešte v nedeľu vyhlásili, že severokórejský test ich neprekvapil. K udalosti došlo v čase rastúcich obáv USA, že Severná Kórea sa môže pokúšať zužitkovať svoj jadrový materiál zo zatvoreného reaktora a možno pripravuje podzemný test jadrovej nálože.
Americká Obranná spravodajská agentúra (DIA) minulý týždeň varovala, že Severná Kórea je schopná pripevniť jadrovú hlavicu na raketu dlhého doletu a že komunistický štát by mohol zasiahnuť územie USA. Biely dom však znížil význam tohto varovania.
Americký prezident George W. Bush vyzval Severnú Kóreu, aby sa vrátila k šesťstranným rokovaniam zameraným na ukončenie jej jadrového programu. Rozhovory sú už takmer rok zablokované a nedávne snahy o ich opätovné naštartovanie neviedli k veľkému pokroku.