Dachau 1. mája (TASR) - Bývalí väzni a politici si dnes pripomenuli obete nacistického koncentračného tábora Dachau, ktorý americkí vojaci oslobodili pred 60 rokmi.
Asi 2500 osôb sa zúčastnilo na obrade v priestoroch tábora, kde bolo internovaných približne 200.000 ľudí, z ktorých viac ako 30.000 zomrelo.
Preživší z celej Európy, Izraela a USA vyzvali budúce generácie, aby zachovali v pamäti to, čo sa stalo v Dachau a iných koncentračných táboroch Tretej ríše.
"Sloboda pre nás nespočíva v potláčaní, ale v spomínaní," povedal Max Mannheimer, 85-ročný bývalý vedúci Medzinárodného dachauského výboru. "ďNikdy nezabudniteď by malo byť nepísanou preambulou (nemeckej) ústavy," dodal.
Koncentračný tábor ležiaci na okraji Mníchova bol prvým, ktorý nacisti postavili krátko po tom, čo sa Adolf Hitler v roku 1933 dostal k moci. Ako pamätník ho pre verejnosť otvorili v roku 1965 a pretvorené návštevnícke centrum sprístupnili v roku 2003.
Dnes otvorili nový vchod do centra cez pôvodnú bránu s nápisom "Arbeit Macht Frei" (Práca oslobodzuje), čím sa skončili niekoľko rokov trvajúce spory s predstaviteľmi mesta, ktorí bránili vybudovaniu novej prístupovej cesty k vstupnej bráne.
Bavorský premiér Edmund Stoiber sa na obrade pripojil k výzvam na spomínanie na obete, "aby v Nemecku nemohli nikdy zakoreniť neľudské ideológie, netolerancia a politický extrémizmus".
Tisícky internovaných v Dachau zahynuli v dôsledku neľudských podmienok, mučenia a kvázilekárskych experimentov. Z celkového počtu 206.206 zaregistrovaných väzňov je zadokumentovaných 31.591 úmrtí, skutočný počet tých, čo zomreli, však nie je známy.