V Istanbule bohoslužbu celebroval ekumenický patriarcha Bartolomej I. Duchovný vodca pravoslávnych kresťanov a dlhodobý obhajca harmónie medzi rôznymi náboženstvami sa v kázni vyslovil proti terorizmu, zabíjaniu v mene viery a proti fanatizmu.
Podľa Bartolomeja ľudstvo nežije v zmysle posolstva Ježiša Krista. "Teroristi zabíjajú s cieľom prinútiť krajiny a vlády, aby prijali ich požiadavky... Krajiny bojujú z dôvodov rasovej nadvlády a tisícky ľudí sú zabíjané... Fanatici zabíjajú tých, čo nezdieľajú ich fanatizmus. Vyznávači jednej viery niekedy zabíjajú ľudí iného vierovyznania," povedal Bartolomej.
Bartolomej je označovaný za prvého spomedzi pravoslávnych patriarchov a priamo kontroluje viacero gréckych pravoslávnych cirkví. Sídlo patriarchátu v prevažne moslimskom Turecku má korene v časoch Byzantskej ríše, ktorá sa zrútila po tom, čo Osmani v roku 1453 dobyli Konštantínopol, súčasný Istanbul.
x x x
V Rusku sa z osláv Veľkej noci stala demonštrácia jednoty štátu a cirkvi. Na omši celebrovanej patriarchom Alexijom II. sa zúčastnili prezident Vladimir Putin, premiér Michail Fradkov, ako aj vplyvný poradca Kremľa Dimitrij Medvedev.
Putin predtým v posolstve ruským pravoslávnym kresťanom zdôraznil "rastúci význam cirkvi pre morálku a sociálnu súdržnosť ruskej spoločnosti".
Alexij II. pred viac ako 5000 veriacimi v Stalinom zničenej a v 90. rokoch opäť postavenej Katedrále Krista Spasiteľa ocenil skutočnosť, že Putin počas nedávnej návštevy Izraela navštívil Chrám Božieho hrobu. Patriarcha zároveň varoval pred morálnym rozkladom spoločnosti a apeloval na obyvateľov, aby opäť objavili náboženské korene Ruska.
x x x
V Jeruzaleme sa tisícky veriacich zúčastnili na bohoslužbách v Chráme Božieho hrobu, kde zapálili Svätý oheň, ktorý následne šíria medzi veriacich po svete.
Izraelská polícia prijala v jeruzalemskom Starom meste prísne bezpečnostné opatrenia. V ostatných rokoch totiž v čase Veľkej noci dochádzalo k stretom medzi gréckymi pravoslávnymi a arménsko-apoštolskými mníchmi.
Tento rok tiež avizovali protesty proti pravoslávnemu patriarchovi Irinaiosovi I., ktorý údajne tajne predal pozemky cirkvi v Starom meste židovským investorom.
x x x
Pravoslávnych veriacich pozdravil aj pápež Benedikt XVI., ktorý sa dnes po prvý raz od svojho zvolenia za hlavu katolíckej cirkvi z okna svojho bytu v Apoštolskom paláci prihovoril pútnikom.
"Christos anesti (Kristus vstal z mŕtvych)," citoval pápež tradičný veľkonočný pozdrav pravoslávnych veriacich. "Kristus nás vyzýva, aby sme s rozhodnosťou pokračovali na ceste k naplnenému spoločenstvu," povedal nový pápež pred viac ako 100-tisícovým davom nadšených ľudí, ktorí sa zišli na Námestí sv. Petra.
x x x
Ukrajinský prezident Viktor Juščenko vo veľkonočnom posolstve vyhlásil, že krajina dostala Božiu pomoc počas tzv. oranžovej revolúcie - vlne prodemokratických protestov z konca minulého roka, po ktorých sa dostal k moci.
"Našu budúcnosť vidíme zviazanú s budúcnosťou iných európskych národov. Želám si, aby táto Veľká noc bola začiatkom nového a lepšieho života pre všetkých," uviedol.
Juščenko veľkonočné posolstvo využil aj na to, aby nariadil úradom po celej krajine, aby vytvorili špeciálne kancelárie, ktoré sa budú zaoberať sťažnosťami na korupciu. Rozšírená korupcia je podľa mnohých obyvateľov Ukrajiny dedičstvom bývalého prezidenta Leonida Kučmu. Medzi Ukrajincami však rastie nespokojnosť s reštriktívnou monetáronou a fiškálnou politikou vedenia, ktorá viedla k prudkému nárastu cien potravín a pohonných látok.
x x x
V Rumunsku oslavy Veľkej noci zatienila kríza okolo novinárov unesených v Iraku a silné záplavy na západe krajiny.
Veriaci zapaľovali sviečky a modlili sa za prepustenie troch novinárov unesených 28. marca. Militanti vo videonahrávke odvysielanej televíziou al-Džazíra varovali, že novinárov zabijú, ak Rumunsko do minulej stredy 16.00 h SELČ nestiahne svojich 800 vojakov z Iraku. Po vypršaní termínu rumunské úrady vyzvali únoscov, aby novinárov prepustili. Rumunskí predstavitelia hovoria, že novinári stále žijú. Okrem novinárov uniesli aj iracko-amerického tlmočníka, ktorý má za manželku Rumunku.
V záplavami postihnutých oblastiach asi 10.000 Rumunov strávilo noc v kostoloch. Voda v regióne úplne zničila asi 400 domov a ďalších 2000 poškodila.
x x x
Srbský patriarcha Pavle pripomenul obete koncentračného tábora z čias druhej svetovej vojny v chorvátskom Jasenovci a pozdravil veriacich v Kosove. Podľa patriarchu je "kresťanský život boj za dobro, proti zlu a netvoreniu, ktoré vidíme u seba, u iných a v spoločnosti, ku ktorej patríme". Zároveň zdôraznil význam zmierenia.