Okučani 1. mája (TASR) - Chorvátski lídri si dnes pripomenuli desiate výročie vojenskej ofenzívy Blesk, ktorou Záhreb opätovne získal územia kontrolované od začiatku vojny v roku 1991 srbskými rebelmi.
Operácia sa začala skoro ráno 1. mája 1995 a chorvátske jednotky v priebehu 31 hodín obsadili územie Západného Slavónska s rozlohou 500 kilometrov štvorcových. O tri mesiace neskôr pri inom bleskovom útoku s označením Búrka Záhreb získal zvyšok z tretiny územia krajiny držaného od roku 1991 Srbmi, ktorí povstali proti vyhláseniu nezávislosti Chorvátska od Juhoslávie.
Prezident Stipe Mesič, premiér Ivo Sanader a iní vládni predstavitelia sa pri príležitosti výročia zišli v meste Okučani, asi 100 kilometrov východne od Záhrebu. Zúčastnili sa na bohoslužbe za 42 chorvátskych vojakov zabitých pri operácii a pozreli si vojenské cvičenie.
Povstaleckí Srbi na ofenzívu reagovali ostreľovaním centra Záhrebu ťažkými zbraňami, počas ktorého 2. a 3. mája zahynulo šesť civilistov a takmer 180 utrpelo zranenia.
Haagsky tribunál OSN za nariadenie ostreľovania obžaloval vojnového lídra chorvátskych Srbov Milana Martiča, ktorý čaká na otvorenie procesu.
Pre Chorvátov znamenala ofenzíva Blesk dlho očakávané víťazstvo, ktoré ukončilo srbskú okupáciu oblasti a tiež umožnilo otvorenie životne dôležitého cestného spojenia s východným Chorvátskom.
Srbskí civilisti sa však stali terčom odvety zo strany chorvátskych vojakov a väčšina z nich utiekla do srbskej časti susednej Bosny. Len pár z nich sa medzičasom vrátilo do svojich predvojnových domovov.
V súvislosti so zverstvami spáchanými počas operácie Blesk haagsky tribunál OSN neobžaloval žiadneho Chorváta. Z vojnových zločinov obžaloval troch bývalých chorvátskych generálov v súvislosti s operáciou Búrka z augusta 1995.
Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) začal v súvislosti s udalosťami v Západnom Slavónsku vyšetrovať bývalého chorvátskeho prezidenta Franja Tudjmana, vyšetrovanie však zastavili po jeho smrti v decembri 1999.
Režimom Slobodana Miloševiča kontrolované srbské médiá pred desiatimi rokmi o chorvátskej ofenzíve prakticky vôbec neinformovali a v Srbsku je deň operácie Blesk takmer zabudnutý dátum.
Ultranacionalistická Srbská radikálna strana (SRS) sa vo februári síce pokúsila v Belehrade oživiť bývalý parlament krajinských Srbov. Snahy o zorganizovanie zasadania "exilového" zákonodarného zboru však vyvolali len minimálnu pozornosť.