SME

EÚ i Slovensko bez problémov prežili prvý rok po rozšírení

Brusel 29. apríla (TASR) Európska únia i desať nových krajín, vrátane Slovenska, ktoré vstúpili do únie vlani 1. mája, bez väčších problémov prežili prvý ...

Brusel 29. apríla (TASR) Európska únia i desať nových krajín, vrátane Slovenska, ktoré vstúpili do únie vlani 1. mája, bez väčších problémov prežili prvý rok po najväčšom rozšírení v histórii európskej integrácie.

Únia ani raz nemusela využiť voči nováčikom ochranné opatrenia, ktoré umožňuje prístupová zmluva, počet priestupkových konaní za nedodržiavanie legislatívy možno v prípade jednotlivých krajín počítať na prstoch jednej ruky.

Rozšírenie na 25 štátov neochromilo rozhodovanie v inštitúciách únia jednomyseľne dohodla európsku ústavu, uzavrela prístupové rokovania s Bulharskom a Rumunskom a schválila tiež reformu Paktu stability a rastu.

SkryťVypnúť reklamu

Nekonala sa ani záplava starých krajín lacnou pracovnou silou z východnej Európy. Skôr naopak investície začali ešte výraznejšie prúdiť na východ za lacnou prácou a nízkymi daňami, čo znepokojilo najsilnejšie, ale stagnujúce ekonomiky ako Nemecko a Francúzsko.

Pre nováčikov znamenal vstup aj finančný zisk. Podľa odhadov Európskej komisie zaznamenalo všetkých desať krajín vlani pozitívnu čistú rozpočtovú bilanciu, čo znamená, že zo spoločného rozpočtu EÚ dostali viac peňazí ako prispeli.

Pre Slovensko odhaduje komisia bilanciu 160 miliónov eur, teda asi šesť miliárd korún, slovenské odhady hovoria podľa veľvyslanca pri EÚ Maroša Šefčoviča o sume 5,5 miliardy. To je však len začiatok: už tento rok by slovenská bilancia v EÚ mohla dosiahnuť 24 miliárd korún.

SkryťVypnúť reklamu

KOMISÁRI PRE ROZŠÍRENIE: BOLO TO DOBRE PRIPRAVENÉ

Ukázalo sa, že išlo o veľmi dobre pripravené rozšírenie... Obavy, ktoré ho sprevádzali, sa nenaplnili, pochvaľoval si pred novinármi komisár Olli Rehn, ktorý zodpovednosť za túto oblasť prevzal po svojom predchodcovi Günterovi Verheugenovi.

Ten pred 1. májom 2004 s obľubou hovorieval, že ide o najlepšie pripravené rozšírenie v histórii. Som pyšný na to, že žiadne ochranné nástroje, ktoré sme zaradili do prístupovej zmluvy, sme voči žiadnej z krajín nemuseli použiť, povedal Verheugen novinárom.

FIGEĽ: CENA ZA NEINTEGRÁCIU BY BOLA VYŠŠIA

Spokojný s prvým rokom je aj bývalý hlavný slovenský vyjednávač s EÚ a dnes komisár Ján Figeľ. Rozšírenie únie o desať krajín, vrátane Slovenska, neznamenalo kolaps alebo zásadný problém, skôr je to odpoveď na problémy Európy, povedal TASR.

SkryťVypnúť reklamu

Únia sa podľa neho rozšírením europeizovala, nováčikovia priniesli svoje otázky a súvislosti, ale aj schopnosť prinášať odpovede, zblíženie a súdržnosť. Dnes európska dvadsaťpäťka nielen funguje, ale podľa mňa je aj potenciálne silnejšia, myslí si komisár pre kultúru, vzdelávanie a mnohojazyčnosť.

Slovensko patrí podľa neho k novým štátom, ktoré sú úspešné. Zatiaľ čo pred desiatimi rokmi, keď na summite v Cannes podalo prihlášku do EÚ, sa dostávalo do izolácie, neskôr dokázalo zameškané dobehnúť a pred rokom preukázalo, že je schopné dôveryhodnej politiky, konkurencieschopnosti z hľadiska ekonomiky, ako aj celkového súladu legislatívy s európskym právom, pripomenul komisár. Slovensko dnes zohráva európsku úlohu, to iné generácie pred tým nemohli, dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Figeľ už pred rozšírením hovorieval, že do EÚ nestačí len vstúpiť, ale v nej aj obstáť. To znamená celkovú spoločenskú pripravenosť v oblasti politiky, ekonomiky, sociálnej sféry, regiónov. V únii naozaj viac získavajú tí, ktorí sú lepšie pripravení, schopní, aktívni... Je evidentné, že Slovensko je v tomto priestore zorientované, povedal komisár.

Rád by však videl väčšie zastúpenie Slovákov na dôležitých miestach v európskych inštitúciách. SR má dnes okrem komisára len dvoch vysokých úradníkov.

Kritikom slovenského členstva v EÚ Figeľ odkazuje, že cena za zotrvanie mimo by bola vyššia. Podľa mňa existuje aj cena za neintegráciu. Nedá sa vyčísliť, ale bola by oveľa vyššia než kompromisy alebo straty, ktoré pri vstupe do únie je možné vnímať, či už z hľadiska prechodných období alebo istých nákladov, hovorí Figeľ.

SkryťVypnúť reklamu

Mať dnes otvorený priestor, či už z hľadiska ekonomiky alebo rozvoja regiónov, je šancou pre všetkých. Slovensko neutrpelo nijaký šok alebo frustráciu zo vstupu, skôr sa ukazuje, že ľudia sú pozitívne naladení, dodal slovenský eurokomisár pre TASR.

WIERSMA: ŽIADNA SPRÁVA O SLOVENSKU ROVNÁ SA DOBRÁ SPRÁVA

Aj bývalý spravodajca Európskeho parlamentu pre Slovensko Jan Marinus Wiersma si dobre pamätá ťažkosti s politickými kritériami, aké mala SR na začiatku integrácie do EÚ. Dnes už podľa neho o Slovensku počuť v Bruseli najmä kvôli ekonomickým reformám, nízkym daniam či investíciám.

Keď hovoríme priamo o Slovensku, povedal by som: žiadna správa je dobrá správa. Slovensko si robí svoju prácu, podieľa sa na dôležitých projektoch, podporuje tiež ústavu. Aj z toho vidieť, že väčšina vlád nových krajín, a osobitne Slovensko, je lojálna európskej integrácii a to je pozitívne, povedal Wiersma TASR.

SkryťVypnúť reklamu

Fungovanie Európskeho parlamentu (EP) s novými poslancami podľa neho dokazuje, že integrácia desiatich krajín bola úspešná. Noví kolegovia, vrátane slovenských, si počínajú veľmi dobre, hrajú aktívnu úlohu, zapájajú sa, hodnotí podpredseda socialistov, ktorí sú druhým najsilnejším klubom v EP. Ocenil ich zapojenie napríklad do debát o Ukrajine či Rusku, ktoré tým dostali úplne nový rozmer.

Wiersma priznáva, že s prekladaním a tlmočením do 20 jazykov je práca parlamentu o niečo zložitejšia a zdĺhavejšia, ale nepovažuje to za vážny problém.

Nemám pocit, že by tým naša práca vážne utrpela. Okrem toho, prakticky všetci noví kolegovia, vrátane Slovákov, ovládajú angličtinu, čo veci uľahčuje, dodal holandský socialista, ktorý dlhé roky pripravoval hodnotiace správy EP o príprave Slovenska na vstup do únie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 714
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 211
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 103
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 115
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 265
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN o možnom prijatí Palestínskeho štátu za plnoprávneho člena.

Británia a Švajčiarsko sa hlasovania zdržali-


ČTK
Alain Delon v Cannes.

Delon je od roku 2019 v zlom zdravotnom stave.


TASR
Mari Rantanenová, fínska ministerka vnútra.

Vláda chce zaviesť na hraniciach nové postupy pre žiadateľov o azyl.


TASR
Úradujúci premiér Andrej Plenkovič hovorí po víťazstve v parlamentných voľbách.

Chorvátske demokratické spoločenstvo má 61 poslaneckých kresiel zo 151.


TASR

Sportnet

Justin Schütz (Nemecko) strieľa gól brankárovi Dávidovi Hrenákovi (Slovensko), vľavo ho bráni Mário Grman (Slovensko) počas prípravného hokejového zápasu.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Najlepším mužom na ihrisku bol kapitán Fiorentiny Cristiano Biraghi.

Kľúčovým momentom bolo vylúčenie Cadua.


Olivier Archambault (Spišská Nová Ves) a Filip Bajtek (Nitra)

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 19. apríla. Aký je program dňa?


Brankár Spartaku Trnava Dominik Takáč.

Dominik Takáč verí, že sa negatívna séria končí vo finále.


SkryťZatvoriť reklamu