Najnovší prieskum verejnej mienky, zverejnený dnes, však ukázal, že odpor voči charte únie sa v Poľsku v ostatných týždňoch zdvojnásobil na 15 percent.
"Som si celkom istý, že výsledok referenda bude pozitívny," povedal Rotfeld novinárom v Štrasburgu po vystúpení pred členmi Parlamentného zhromaždenia Rady Európy, ktorej momentálne predsedá.
Minister vyjadril nádej, že nakoniec aj Francúzi povedia euroústave "áno" v dôležitom referende konanom 29. mája. "Dúfame, že vo Francúzku bude (ústava) prijatá. Zdá sa mi, že mnohí ľudia vo Francúzsku plánujú hlasovať proti ústave nie kvôli jej obsahu, ale z domácich dôvodov."
Francúzske prieskumy hovoria o neustávajúcom odpore voči euroústave. Podľa prieskumu zverejneného minulý týždeň plánuje proti hlasovať 62 percent voličov, čo je doteraz najvyššie číslo.
Euroústavu už schválili v Slovinsku, Litve, Maďarsku a Taliansku. Španieli dokument podporili v nezáväznom referende, ešte ho ale musí ratifikovať parlament.
Aby vstúpila do platnosti, euroústavu musí schváliť všetkých 25 členských štátov EÚ. Francúzske odmietnutie by mohlo vyvolať vlnu negatívnych ľudových hlasovaní. V Holandsku sa plebiscit uskutoční tesne po francúzskom hlasovaní.
V Poľsku termín referenda ešte nestanovili, prezident Aleksander Kwasniewski navrhol, aby sa konalo v rovnakom čase ako prezidentské alebo parlamentné voľby plánované na tento rok.
Prieskum agentúry CBOS zistil, že počet Poliakov, ktorí sú proti ústave, vzrástol z februárových sedem na súčasných 15 percent. Súčasne podiel stúpencov klesol o osem percentuálnych bodov na 56 percent.
Analytik agentúry vyslovil predpoklad, že niektorí obyvatelia prevažne katolíckej krajiny môžu mať výhrady proti tomu, že ústava neobsahuje zmienku o kresťanskom dedičstve Európy. Tieto nálady sa zintenzívnili po nedávnom úmrtí pápeža Jána Pavla II. - poľského rodáka, ktorý si takýto odkaz v euroústave želal.