Washington 28. apríla (TASR) - Celosvetový boj proti terorizmu nepriniesol v minulom roku podľa americkej tajnej služby CIA zníženie rizika útokov. Vyplýva to zo štatistiky Národného centra na boj proti terorizmu (NCTC), patriaceho pod CIA.
V roku 2004 zahynulo pri 651 teroristických útokoch 1907 ľudí a vyše 7000 bolo zranených. V roku 2003 centrum zaregistrovalo 208 útokov a 625 mŕtvych. Strojnásobenie počtu obetí sa vysvetľuje novými metódami registrácie mŕtvych.
Dejiskom viac ako polovice vlaňajších útokov bola podľa NCTC južná Ázia. Pri 327 útokoch v tomto regióne zahynulo 502 ľudí. Najkrízovejšou oblasťou je región Kašmír, ktorý je zdrojom napätia medzi Indiou a Pakistanom.
Najviac obetí (726) si vlani vyžiadali teroristické útoky na Blízkom východe, ktorých bolo 270. V Európe sa stalo takýchto činov síce najmenej (24), boli však o to krvavejšie - zomrelo pri nich 636 osôb. Tejto štatistike dominujú útoky na prímestské vlaky v Madride (191 mŕtvych) a obsadenie školy v ruskom Beslane teroristami (najmenej 340 mŕtvych).
Čo sa týka spôsobov realizácie útokov, 46 percent boli ozbrojené prepadnutia, 29 percent tvoria samovražedné alebo iné útoky a v 16 percentách prípadov páchatelia brali rukojemníkov (v roku 2004 bolo rukojemníkov 710).
Podľa riaditeľa NCTC Johna Brennana však nie je možné priamo porovnávať údaje z rokov 2003 a 2004. V uplynulom roku sa totiž dáta zbierali oveľa intenzívnejšie a zmenila sa aj metóda počítania obetí.
V časti správy venovanej jednotlivým krajinám sú Irán, Kuba, Severná Kórea a Sýria zaradené k štátom, ktoré aktívne podporujú terorizmus. Naopak, Líbya a Sudán urobili minulý rok "významné kroky v boji proti terorizmu".
Najväčšiu globálnu hrozbu predstavuje Irán. Hlavným nepriateľom USA je sieť al-Káida, aj keď tá už nemá takú údernú silu ako predtým. Al-Káida sa zmenila z centrálne riadenej skupiny na voľné spojenectvo viacerých organizácií. Tieto skupiny operujú na miestnej úrovni, sú technicky horšie vybavené, ale napriek tomu predstavujú pre USA "smrteľnú hrozbu".