BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Nezmyselné, nevynútiteľné a zbytočné. Nech by nedeľňajšie maďarské referendum o povinných utečeneckých kvótach dopadlo akokoľvek, v praxi by aj tak nič nezmenilo. Pre premiéra Viktora Orbána však išlo o dôležitý test jeho sily.
Ako dopadol?
Výsledok si už tradične interpretujú oba tábory opačne. Drvivá väčšina hlasovala proti kvótam, teda tak, ako im radila Orbánova mediálna mašinéria. Referendum je však neplatné, k urnám prišlo len 43 percent ľudí - ďaleko za 50-timi percentami potrebnými na to, aby bolo hlasovanie úspešné.
„Pre premiéra je výsledok rovnako drvivou porážkou ako aj jasným víťazstvom,“ napísal v prvej reakcii portál BBC.

Prečo Orbán vyhral
Referendá v strednej Európe nemajú príliš úspešnú tradíciu. Na Slovensku napríklad z ôsmich referend prešlo len jediné – to o členstve v Európskej únii z roku 2003, keď prišlo hlasovať 53 percent voličov.
Maďarsko je na tom podobne. Pre porovnanie, na referende o vstupe do Únie sa tam v rovnakom roku zúčastnilo len 45 percent maďarských voličov. Na rozdiel od Slovenska to vtedy stačilo (platilo vtedy len 25-percentné kvórum, na predošlú úroveň 50 percent ho vrátili až neskôr).

Práve s maďarským referendom o vstupe do EÚ teraz Orbánovi kritici najviac operujú.