BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Výsledok maďarského referenda bol už dopredu viac-menej jasný. Občania odmietnu kvóty na prijatých žiadateľov o azyl, podľa exit pollu think-tanku Nezöpont takto hlasovalo až 95 percent voličov.
Z výsledkov sčítania 99,98 percenta odovzdaných hlasov vyplýva, že stanovisko maďarskej vlády proti kvótam podporilo viac ako 3,25 milióna voličov, teda 98,3 percenta tých, ktorí odovzdali platné hlasy.
Účasť na referende však dosiahla 43,9 percenta - a po odpočítaní takmer štyroch percent neplatných hlasov dokonca len 40,1 percenta. Aby bolo hlasovanie platné, muselo viac ako 50 percent maďarských voličov odovzdať platné hlasy.

Kvórum splnil jediný kraj
Jediným krajom, v ktorom hlasovalo viac ako 50 percent voličov, sa stal Vašský kraj. Naopak, najhorší výsledok Fideszu pripravila Budapešť, kde hlasovalo len o niečo viac ako 34 percent oprávnených voličov.
Podľa údajov Nezöpontu hlasovalo na národnej úrovni 2,73 milióna ľudí, čo predstavuje účasť okolo 39 percent. To je v porovnaní s predchádzajúcimi odhadmi výrazne menej, až 6,13 percenta hlasov totiž bolo neplatných.
Po sčítaní 94,8 percenta hlasov agentúra Reuters uviedla, že kvóty odmietlo 98,2 percenta zúčastnených maďarských voličov.
Bude mať následky
Tento výsledok by znamenal, že proti kvótam by sa vyslovilo 3,2 milióna a za 168-tisíc maďarských voličov.
Politici vládneho Fideszu, ktorý referendum vyvolal, už počas dňa hovorili, že na účasti v skutočnosti až tak nezáleží. „Nezávisle od toho, či plebiscit bude platný, alebo nie, bude mať zákonodarné následky,“ vyhlásil pri odchode z volebnej miestnosti šéf poslancov Fideszu Lajos Kósa.
"Rozhodnutie voličov považujeme pre nás za záväzné," reagoval po zatvorení volebných miestností poslanec Fideszu a spoluautor kontroverznej ústavy z roku 2011 Gergely Gulyás.
Premiér Viktor Orbán síce povedal, že ak sa referendum skončí neúspešne, vzdá sa svojho postu, no ani on úspech neviaže na účasť. Dôležitý je podľa pomer hlasov za kvóty a proti nim.
Loading
...
Opozičný a krajne pravicový Jobbik už Orbána vyzval, aby sa funkcie vzdal. Ten však čosi také rozhodne urobiť neplánuje.
Ide meniť ústavu a lobovať v Bruseli
Predseda maďarskej vlády navrhne podľa vlastných slov novelu ústavy, v ktorej bude zakotvená vôľa občanov vyplývajúca z referenda, informovala o tom agentúra MTI.
Podľa jOrbána bude druhou súrnou úlohou uplatniť tento výsledok aj v Bruseli. "Otázkou je, či si môže demokratické spoločenstvo európskych krajín dovoliť nanútiť členskej krajine svoju vôľu, ktorú 90 percent účastníkov referenda odmieta," zdôraznil Orbán a sľúbil, že urobí všetko pre to, aby sa to nemohlo stať.
Premiér výsledok plebiscitu označil za vynikajúci. "Prekonali sme výsledok ľudového hlasovania o vstupe Maďarska do Európskej únie," zdôvodnil.
Orbán pripomenul, že vstup do EÚ podporilo 3,056 milióna voličov, pričom terajšie výsledky sú už v okolí 3,204 milióna hlasov odmietajúcich kvóty a veľká časť hlasov zahraničných Maďarov ešte nie je známa.
Účasť v dnešnom plebiscite bude zrejme takmer o 15 percent vyššia než pri posledných voľbách do Európskeho parlamentu, čo podľa predsedu maďarskej vlády bude "dostatočne silnou zbraňou aj v Bruseli".
Zákon o referende si zmenili
Za porážku si, paradoxne, čiastočne môže Orbán sám. Práve jeho Fidesz totiž zmenil zákon o referende. Predtým stačilo, aby sa rovnako vyjadrila aspoň štvrtina oprávnených voličov, teda podmienka, ktorá v tomto hlasovaní zrejme naplnená bola.
Ešte dôležitejšia ako samotný výsledok však bola masívna vládna kampaň, ktorá referendu predchádzala. „Strácame európske hodnoty a identitu ako variaca sa žaba. Pomaly tu bude pribúdať moslimov a zrazu nebudeme vedieť spoznať Európu,“ vyhlásil Orbán v kampani.
Bývalý premiér a predseda ľavicovej Demokratickej koalície Ferenc Gyurcsány vyhlásil, že toto referendum je víťazstvom opozície. Orbán do neho vložil všetky svoje sily a napriek tomu sa skončilo neúspechom, povedal podľa denníka Népszabadság.
"Vyhrali sme a nie trochu, ale veľmi," zdôraznil Gyurcsány na tlačovej konferencii. "Nesporným víťazom je Maďarsko a demokratická opozícia, porazeným vláda a Fidesz."

Len začiatok
Analytici upozorňujú, že referendum ani samo osebe nemá veľký zmysel. Myšlienka kvót je podľa mnohých už v Bruseli mŕtva a najmä, otázka sa týka medzinárodných zmlúv, nejde teda o interné záležitosti Maďarska. Nemala by preto byť témou referenda.
Referendum pritom krajinu vyšlo na viac ako 40 miliónov eur. "Za peniaze, ktoré Maďarsko minulo na referendum, by mohol Viktor Orbán každému z 1294 žiadateľov o azyl pridelených jeho krajine zaplatiť 31-tisíc eur na preškolenie, štúdium alebo na verejno-prospešné práce," píše na twitteri redaktor portálu Politico Ryan Heath.
Loading
...