BERLÍN. Zakladateľ WikiLeaks Julian Assange odmieta kritiku americkej Demokratickej strany a iných na adresu svojej internetovej platformy zameranej na odhaľovanie tajných dokumentov.
"Nezačneme podriaďovať naše publikovanie autocenzúre len preto, že v USA sa blížia voľby," povedal Assange v rozhovore pre nemecký spravodajský týždenník Der Spiegel.
Maily demokratov
Stránka WikiLeaks zverejnila počas predvolebnej kampane tisíce e-mailov predsedníctva Demokratickej strany (DNC). To WikiLeaks obvinilo, že naleteli hackerom ruských tajných služieb a pomohli republikánskemu prezidentskému kandidátovi Donaldovi Trumpovi.
Zverejnenie e-mailov podľa Assangea ukázalo, že "DNC (riadiaci orgán Demokratickej strany) zmanipuloval primárky v prospech Hillary Clintonovej proti Berniemu Sandersovi. Viedlo to k odstúpeniu popredných členov DNC vrátane jeho predsedníčky Debbie Wassermanovej Schultzovej".
V uniknutých e-mailoch sa niektorí členovia DNC vyjadrovali s dešpektom o Clintonovej súperovi Berniem Sandersovi a Jeffovi Weaverovi, šéfovi jeho kampane. Informoval o tom portál cnn.com.
V zrejme najkontroverznejšom e-maile šéf financií DNC Brad Marshall píše šéfovi komunikácií, aby sa Sandersa "niekto opýtal na náboženstvo". Dôkazy, že k manipulácii skutočne došlo, však dosiaľ médiá nepriniesli.
Turecký problém
Ďalšiu kritiku - napríklad, že WikiLeaks údajne zverejnila mená, adresy a telefónne čísla všetkých voličiek v Turecku - Assange označil za súčasť "dezinformačnej kampane" mocných protivníkov.
Sprístupnenie mnohých e-mailov obsahujúcich i zoznamy ženských voličiek v 79 z 81 provincií Turecka, kritizovala v júli analytička Berkmanovho centra pre internet a spoločnosť Zeynep Tufekciová.
WikiLeaks na tieto databázy odkazovali na svojom účte na Twitteri. Autor databáz, bloger Michael Best, linky neskôr stiahol s ospravedlnením za porušenie súkromia. WikiLeaks odkazy dlho nestiahli a za ich sprístupnenie sa neospravedlnili.
Mnohí kritici tiež Assangeovi vyčítajú, že maily priamo na stránke WikiLeaks, titulované "Erdoganove e-maily", v skutočnosti žiadne e-maily z okolia tureckého prezidenta neobsahujú.

Verí si aj naďalej
Na otázku, či WikiLeaks zverejní aj materiály o korupcii vo vedení Ruska, Assange odpovedal: "V skutočnosti sme už publikovali viac ako 650-tisíc dokumentov týkajúcich sa Ruska a prezidenta Vladimira Putina, z ktorých väčšina bola kritická."
Spomínané informácie použil vo svojej knihe Mafiánsky štát redaktor Guardianu Luke Harding.
V súvislosti s desiatym výročím založenia WikiLeaks (4. októbra 2006) Assange konštatoval, že platforma funguje dobre, hoci už viac ako štyri roky sa ukrýva na veľvyslanectve Ekvádoru v Londýne.
