Paríž 8. januára (TASR) - Vo svete sa vlani výrazne zvýšil počet prípadov obmedzenia slobody tlače. Vyplýva to z nedávno publikovanej bilancie za rok 2001 o výkone novinárskeho povolania vypracovanej francúzskym združením Reportéri bez hraníc (RSF). Mimovládne organizácie, dohliadajúce nad slobodným a nezávislým výkonom v oblasti informovania, aj bez dohody o spoločnom postupe prakticky jedným hlasom volajú na poplach, upozorňuje v dnešnom čísle denník Le Monde.
Počet novinárov predvolaných na políciu, ktorým sa vyhrážali, alebo boli fyzicky napadnutí, sa vo svete "podstatne zvýšil oproti roku 2000", uviedol nemenovaný predstaviteľ RSF.
Veľká väčšina krajín v OSN uznáva, že slobodná tlač je potrebná na slobodné formovanie verejnej mienky. Fakty svedčia o tom, že počet zadržaných novinárov sa v porovnaní s rokom 2000 zvýšil o 50 percent. Podľa RSF zadržali 489 novinárov. Počet novinárov, ktorým sa vlani vyhrážali alebo ich fyzicky napadli sa v minulom roku zvýšil o vyše 40 percent. V roku 2001 uväznili v rôznych krajinách sveta doteraz najvyšší počet pracovníkov médií: vo väzeniach je 110 novinárov.
Kontinentom, na ktorom zomrelo najviac novinárov, je Ázia - zabili tu 14 novinárov. Na palestínskych územiach prišli o život traja novinári. Na americkom kontinente bolo zabitých 10 novinárov a 10 spolupracovníkov médií. Pritom jeden novinár a osem technikov zahynulo pri septembrových teroristických útokoch na Svetové obchodné centrum v New Yorku. Novinári zomierali aj v Európe: v severoírskom Belfaste, v španielskom Baskicku, v Kosove a na Ukrajine, poznamenáva Le Monde.
Teroristické útoky na americké mestá 11. septembra minulého roku a nasledujúca odveta USA proti organizácii al-Káida mali negatívny dopad aj na pracovníkov médií. Niekoľko novinárov zahynulo priamo v Afganistane. V rámci "boja proti terorizmu" sa aj v demokratických krajinách zaviedli pre tlač určité obmedzia. Generálny tajomník RSF Robert Ménart upozornil na "autoritatívne sklony vo Francúzsku, USA i Kanade v oblasti ochrany zdrojov novinárov".
Je ťažké nájsť rovnováhu medzi úsilím štátu prenasledovať zločin a povinnosťou novinára chrániť si informačný zdroj, cituje Le Monde nemenovaného predstaviteľa Medzinárodnej federácie novinárov.