BUDAPEŠŤ. Železničná stanica v maďarskom Felcsúte je vo štvrtok poobede ľudoprázdna. Na lavičke pred nástupišťom sedí len postarší manželský pár, keď sa však pri nich pristaví zrenovovaný historický vláčik, dôchodcovia si ho len znudene odfotia. Nenastúpia.
Minivláčik tak po úzkych koľajniciach vedúcich do päť kilometrov vzdialenej dedinky Alcsútdobod pokračuje prázdny.
Felcsút a Alcsútdobod okrem železničky spája ešte aj maďarský premiér Viktor Orbán. V Alcsútdobode sa narodil, vo Felcsúte zase strávil podstatnú časť života.
Sú tri dni pred maďarským referendom, v ktorom voliči rozhodnú o tom, či súhlasia s povinnými kvótami na utečencov. Vláda sa ľudí opýta, či súhlasia s tým, aby Európska únia bez súhlasu maďarského parlamentu zaviedla povinné kvóty na prerozdeľovanie utečencov. Podľa pôvodného plánu, ktorý pochovala už aj Únia, malo do krajiny prísť 1300 z nich.
Zahraničné médiá aj opoziční politici už dlhšie upozorňujú, že práve referendom chce Orbán zakryť problémy svojej vlády, napríklad rozsiahlu korupciu.
„Toto referendum nemá žiadny zmysel, nerieši žiadny problém. Väčší problém je vládna korupcia. Ťažko nájsť symbolickejšie miesto, ako je toto,“ rozčuľuje sa poslanec opozičnej strany Politika môže byť iná Ákos Hadházy pred utečeneckým centrom v neďalekom Bicske. Od Felcsútu je vzdialené len pät minút cesty autom a v Maďarsku je symbolom utečeneckej krízy.
Hadházy naráža na podozrenia z korupcie, ktoré sprevádzajú prideľovanie peňazí z eurofondov. Jedným z nich je aj železnička do Orbánovho rodného mesta. Projekt, na ktorý išli z eurofondov dva milióny eur, začala Únia preverovať pre porušenie pravidiel.
Potemkinovské Orbánovo
Felcsút preto prezývajú aj Orbánovou potemkinovskou dedinkou. Poskytuje takmer dokonalý obraz o spôsobe, akým premiér riadi celú krajinu.