MANILA, WASHINGTON. Správa sa ako nacistický diktátor Adolf Hitler, hovoria kritici filipínskeho prezidenta Rodriga Duterteho. Ten sa tomu nebráni, svoju snahu zabiť zločincov dokonca sám prirovnal k holokaustu, keď na tlačovej konferencii vyhlásil, že by rád "zmasakroval" milióny závislých, rovnako ako Adolf Hitler "zmasakroval" milióny židov.
"Hitler zmasakroval tri milióny židov, my máme tri milióny závislých od drog... Bol by som šťastný, ak by sa podarilo zmasakrovať ich," povedal v piatok. "Poznáte moje obete, všetko sú to kriminálnici, rád by som vyriešil problém mojej krajiny a zachránil budúcu generáciu pred skazou."

Vraždiace komandá
Od júla, keď sa Duterte dostal k moci, zabili viac ako 3300 Filipínčanov. Buď ich policajti zastrelili pri nočných raziách proti drogám, alebo sa stali obeťou nájomných vrahov, ktorí často konali na popud polície.
Obeťami mimosúdneho vraždenia sú podozriví z drogovej trestnej činnosti, alebo tí, ktorých si s podozrivými splietli. Ocitnú sa na policajnom zozname a zomrú ešte skôr, ako by dostali možnosť obhajovať sa pred súdom. Často ich telo nechajú ležať na ulici s výstražným nápisom Díler.
V súvislosti s touto "vojnou proti drogám" už vyslovili obavy Američania, OSN aj Európska únia. Keď sa ozval americký prezident Barack Obama, Duterte ho v označil za "sukinho syna". Keď sa ozval Európsky parlament, Duterte poslancom ukázal prostredník. Doslova.

Utečenci na hraniciach
Smerom k Európe sa vyjadril aj v piatok, aj keď dosť nepresne. Kontinent označil za "pokrytecký".
"Zatvárate svoje dvere, prichádza zima. Máte tam utečencov, ktorí unikajú z Blízkeho východu. Necháte ich hniť a potom vás znepokojuje smrť tisícky, dvoch tisícok alebo troch tisícok ľudí?" cituje ho filipínske GMA News.
Duterteho narážka na Hitlera médiá na samotných Filipínach médiá veľmi nezaujala, podobné prehnanené sa vyhlásenia v posledných mesiacoch objavujú takmer denne.
Aj keď Duterte výslovne nepodporil Hitlera, zaujímavá je podobnosť, ako obaja hovoria o násilí. Pre Hitlera bolo vyhladenie židov "konečným riešením". Podobne apokalyptický tón použil aj Duterte, keď o svojej kampani hovoril ako o jedinom spôsobe, ako "ukončiť problém" a "zachrániť" národ.
Autor: Emily Rauhala