Brusel 28. apríla (TASR) Obavy z vlaňajšieho najväčšieho rozšírenia Európskej únie v histórii sa nenaplnili. Naopak prijatie desiatich nových krajín, vrátane Slovenska, k 1. máju 2004, bolo celkovým úspechom a prinieslo úžitok na oboch stranách. Vyhlásil to dnes v Bruseli komisár pre rozšírenie Olli Rehn.
Pred týmto najväčším rozšírením sa objavovali mnohé otázky, či bude únia schopná fungovať a rozhodovať, či neskolabuje, či staré členské štáty nezaplaví vlna lacných pracovníkov z východnej Európy. Dnes možno povedať, že tieto obavy sa nenaplnili, naopak toto piate rozšírenie je celkovým úspechom pre úniu ako celok i nové krajiny, povedal Rehn novinárom na stretnutí k prvému výročiu vlaňajšieho rozšírenia.
Podľa komisára bolo obdobie od začiatku 90. rokov minulého storočia, keď vo východnej Európe padol komunizmus, až po prijatie nových krajín do únie akýmsi druhým založením EÚ.
Rozhodovanie v 25-člennej únii napriek obavám funguje, čo Rehn dokumentoval napríklad vlaňajším schválením európskej ústavy či uzavretím prístupových rokovaní s Bulharskom a Rumunskom. Nenastala teda žiadna paralýza v rozhodovacom procese, povedal.
Hladko podľa neho funguje aj 25-členná Európska komisia, ktorú jej predseda José Manuel Barroso rozdelil na niekoľko tematických skupín, ktoré pripravujú rozhodnutia pre celé kolégium. Podľa Rehna sú komisári z nových krajín veľmi schopní a aktívni.
Ďalšou veľkou obavou pred rozšírením bol možný prílev lacnej pracovnej sily z východnej do západnej Európy. EÚ sa preto vybavila prechodným obdobím, ktoré členským štátom umožňuje až na sedem rokov obmedziť prístup obyvateľov nových krajín na trh práce.
Podľa Rehna sa však žiadna záplava lacných pracovníkov nekonala, a nielen kvôli obmedzeniam. V skutočnosti sa ľuďom v únii nechce veľmi sťahovať, povedal komisár. Napríklad vo Veľkej Británii, ktorá trh práce otvorila, predstavuje podiel obyvateľov nových krajín na celkovej pracovnej sile len 0,4 percenta.
Rozšírenie bolo podľa Rehna aj ekonomicky výhodné, pričom nové krajiny priniesli vyšší hospodársky rast a novú zdravú dynamiku. Novým štátom sa tiež podarilo získať politický vplyv a hrajú aktívnu úlohu napríklad v zahraničnej politike EÚ. Spomenul aktivity nových krajín, najmä Poľska, pri vlaňajších udalostiach na Ukrajine.
Rehn je spokojný, že vnímanie členstva v EÚ obyvateľmi nových krajín je prevažne pozitívne. A to sa ešte neprejavili všetky výhody, nové krajiny zatiaľ neprijali euro, nie je celkom voľný pohyb ľudí, aj štrukturálne fondy sa len začínajú vyplácať, povedal komisár.
Rehn pripúšťa, že v západnej Európe existuje istá únava z rozšírenia pred plánovaným prijímaním ďalších nových členov Bulharska a Rumunska, a prístupovými rokovaniami s Chorvátskom a Tureckom. Je to podľa neho spôsobené celkovou ekonomickou situáciou, neistotou v oblasti zamestnanosti.
Fakty však hovoria jasne: toto rozšírenie bolo výhodné pre staré i nové členské štáty a neexistujú reálne a objektívne dôvody na únavu z rozšírenia," vyhlásil komisár.