WASHINGTON. Administratíva Baracka Obamu sa rozhodla napraviť osemdesiat rokov starú krivdu - do Bieleho domu pozvala pozostalých po Jessem Owensovi a ďalších sedemnásť afroamerických členoch výpravy z olympijských hier 1936 v Berlíne.
Tí sa po návrate z Nemecka na rozdiel od svojich krajanov bielej pleti nedočkali žiadneho prejavu uznania od vtedajšej hlavy štátu Franklina Roosevelta. Prijatie sa uskutoční vo štvrtok.
Pozvanie dostali aj Tommie Smith a John Carlos, medailisti z behu na 200 metrov z OH 1968 v Mexiku, ktorí pri dekorovaní najlepších vztýčili ruky so zovretými päsťami v čiernych rukaviciach, čo bol symbol hnutia Black Power za práva černochov v USA.
Loading
...
Vedenie výpravy ich vtedy poslalo predčasne domov.
Olympijský výbor USA (USOC) zlatého Smitha a bronzového Carlosa pozval na odovzdávanie cien pre najúspešnejších olympionikov v uplynulom roku. Obaja rebeli boli doteraz zo strany USOC prehliadaní.

Jesse Owens v nemeckom Berlíne získal štyri zlaté medaily, čo bol úder do tváre nacistickej ideológie Adolfa Hitlera na prahu najväčšieho vojnového konfliktu všetkých čias.
Skvelý šprintér a skokan do diaľky si napriek tomu po návrate do segregovanej krajiny dlho nevedel nájsť prácu a prezident Roosevelt mu ani nezablahoželal.
Do Bieleho domu ho pozval až Gerald Ford v roku 1976, ktorý mu udelil Prezidentskú medailu slobody.
Sedemnásť Afroameričanov získalo v Berlíne štrnásť z 56 medailí USA.