
WASHINGTON, BRATISLAVA. Mal to byť nerovný súboj - a takým aj v skutočnosti bol. Lenže v opačnom garde, ako predpovedali analytici, prieskumy a napokon aj šéfovia prezidentských kampaní oboch kandidátov.
Americká debata z roku 2012 medzi republikánskym nominantom na prezidenta Mittom Romneym a vtedajším šéfom Bieleho domu Barackom Obamom bola hocičím iným len nie predvídateľnou diskusiou.
Nepripravený Obama
Keď konzervatívny „suchár“ Romney hovoril o slabej ekonomike, spoza masívneho dreveného rečníckeho pultu sa pozeral Obamovi priamo do očí. Ten sa však celý čas obracal len k moderátorovi a keď už zameral pohľad na svojho súpera, radšej sklopil pohľad na červený koberec pod ním.
„Romney umlčal úradujúceho prezidenta, ktorý bol príliš arogantný na to, aby sa pripravil,“ spomína si pre CNN jeden z vtedajších hlavných republikánskych stratégov Witt Ritter.
Prezidentské debaty patria v Spojených štátoch medzi najsledovanejšie televízne programy – tú Romneyho s Obamom si zaplo 67 miliónov Američanov, najviac za posledné viac ako tri desaťročia. Dovtedy suverénny Obama po nej v prieskumoch prvýkrát klesol za Romneyho. A aj keď neskôr voľby vyhral, Demokratickej strane debata dodnes pripomína, že ich podcenenie sa môže kruto vypomstiť.
Niečo podobné môže platiť už v pondelok večer amerického času, keď si to demokratka Hillary Clintonová prvýkrát naživo rozdá s kontroverzným, ale najmä nepredvídateľným republikánom Donaldom Trumpom. Očakáva sa, že program si môže naladiť až sto miliónov Američanov. Výsledok debaty sa však možno ešte nikdy nedal predpovedať tak ťažko, ako teraz.
„Trump je absolútne nepredvídateľný a Clintonová naopak absolútne predvídateľná,“ vystihla už dávnejšie pre portál Breibart ženská aktivistka Penny Nanceová. Clintonová sa podľa analytikov musí pripraviť na Trumpove osobné útoky. "Nestačí len, aby tohto chlapíka dikvalifikovala," tvrdí bývalý guvernér štátu Maryland Michael O'Maley. "Bude musieť povedať aj to, o čom budú tieto voľby."