VIEDEŇ, BRATISLAVA. V líbyjskom meste Syrta za Islamský štát bojujú ženy – ostreľovačky, milície z Misuráty veria, že islamistov z mesta čoskoro vytlačia a al-Káida tu minulý týždeň uniesla dvoch Talianov a jedného Kanaďana.
Aj keď niektorí hovoria o pozitívnom výhľade v boji proti islamistom, Líbya sa stále nedostala z politického chaosu, ktorý začal po zvrhnutí diktátora Muammara Kaddáfího v roku 2011.
Maďarský premiér Viktor Orbán však vidí krajinu ako miesto, kde by malo vzniknúť mesto pre utečencov, ktorých Európa neprijme.
Sobotný migračný summit, na ktorom sa stretli lídri migráciou najviac zasiahnutých krajín, nepriniesol výrazný posun v európskom riešení.
Európski lídri prisľúbili podpísanie dohôd s krajinami ako Mali, Niger, Egypt a Senegal, kam by utečencov mohli vracať. Podľa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej je dôležité dohodnúť sa najmä s Afganistanom a Pakistanom, aby odmietnutých migrantov mohli vrátiť späť domov. Podľa viacerých je kľúčová dohoda s africkými štátmi.
Maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý dlhodobo kritizuje rozhodnutia Bruselu aj Berlína, okrem vybudovania ďalšej obrannej línie na balkánskych hraniciach presadzoval práve stabilizáciu situácie v Líbyi a vybudovanie „obrovského utečeneckého mesta“ na jej pobreží. V súčasnej situácii je to však len málo reálna myšlienka.
