VARŠAVA, BRATISLAVA. Stovky žien v čiernom stáli vo štvrtok aj v piatok pred budovou poľského parlamentu s transparentmi v rukách. Čiernymi farbami sa zaplnil aj Facebook – obyčajní ľudia i celebrity pridávali fotografie v čiernom oblečení s hashtagom #czarnyprotest.
Mnohí Poliaci nesúhlasia s novelou zákona o interrupciách, ktorú v piatok ráno posunul poľský Sejm na rokovanie do výborov. Ak by zákon prešiel ďalšími čítaniami, umelé prerušenie tehotenstva by v Poľsku takmer úplne zakázali. Už dnes má katolícka krajina jedny z najtvrdších zákonov o interrupciách.
Tie sú povolené len v prípade, že život matky je v ohrození, plod je poškodený alebo má nevyliečiteľnú chorobu, a v prípade počatia po znásilnení či inceste.

Poľská vláda to chce teraz zmeniť a interrupcie v krajine zakázať s jedinou výnimkou – ak je plod už mŕtvy alebo je potrat jediným spôsobom, ako možno zachrániť život matky.
„Vláda, parlament, prezident ani moja mama nemajú právo rozhodovať o mojom tele,“ hovorí pre SME Ania Buban-Wojcierowská, ktorá sa pridala k protestnému hnutiu.
Sama pritom hovorí, že je veriaca katolíčka, no argumenty poslancov aj cirkvi odmieta. Zákon totiž do parlamentu dostali vďaka dostatku podpisov právnici napojení na katolícku cirkev.
„Ak by som sa niekedy rozhodla pre potrat, bolo by to moje rozhodnutie a musela by som sama túto ťarchu znášať,“ dodáva učiteľka tanca.
Loading
...
Väzenie za potrat. Aj pre ženu
Súčasne s prísnym zákonom sa v parlamente objavila aj opačná občianska iniciatíva, ktorá interrupčné zákony chcela liberalizovať. Podobne tvrdé zákony dnes v Európskej únii má len Írsko.