NEW YORK, BRATISLAVA. Voľba šéfa OSN speje ku koncu. Už v pondelok sa uskutoční piate tajné hlasovanie v Bezpečnostnej rade OSN, ktoré by malo definitívne napovedať, kto má na zisk postu najväčšie šance.
V hre je stále aj slovenský minister zahraničia Miroslav Lajčák, ktorý v minulej voľbe skončil prekvapivo druhý.
Pätnásť členov výkonného orgánu OSN dostane v pondelok hárky s menami deviatich kandidátov, pričom každému z nich buď vyjadria podporu, nepodporu alebo „žiadny názor“. Hlasovanie je tajné, nezáväzné a len orientačné. Ostrá voľba nového generálneho tajomníka by sa mala uskutočniť už v októbri.
Pozrite si hlavných favoritov, ale aj outsiderov súčasnej voľby.

Miroslav Lajčák
Skúsený slovenský diplomat bol na začiatku podľa väčšiny médií outsiderom.
Aj preto jeho druhé miesto v augustovej voľbe – hneď za hlavným favoritom Antóniom Guterresom – mnohých prekvapilo.
Patrí do skupiny kandidátov, ktorí spĺňajú jedno z hlavných kritérií terajšej voľby – je z východnej Európy.
Žiaden z ôsmich predošlých členov nebol z tohto regiónu a takzvaná východoeurópska skupina má teraz na tento post nárok.
Lajčákovi mohol pomôcť aj fakt, že Slovensko dnes predsedá Európskej rade, fakticky je jej hlavnou tvárou. „Počas predsedníctva sa angažoval v množstve citlivých otázok vrátane Turecka, Ukrajiny alebo západného Balkánu,“ napísal pred vyše mesiacom pre Huffington Post bývalý americký poslanec Ron Klink.
Lajčák však nie je jediný „východoeurópsky“ kandidát. Stále nepanuje ani zhoda v tom, že nový šéf OSN musí byť z tohto regiónu. Predovšetkým Američania sú údajne proti.