Minsk 27. apríla (TASR) - Bieloruský súd dnes vymeral tresty odňatia slobody a pokuty viac než 40 demonštrantom, ktorých polícia zatkla počas utorňajšej protestnej akcie zorganizovanej pri príležitosti 19. výročia havárie v černobyľskej jadrovej elektrárni.
Medzi zatknutými sú členovia bieloruskej opozície, ale aj ruskí novinári a ukrajinskí aktivisti.
K policajnému zásahu došlo po tom, ako sa viac než stovka protestujúcich priblížila k budove prezidentskej administratívy a pokúsila sa odovzdať petíciu so sťažnosťou na autoritatívnu vládu prezidenta Alexandra Lukašenka.
Leninský súd v Minsku vymeral tresty odňatia slobody na tri až 15 dní. Ako informovala ukrajinská skupina Vesna bojujúca za ochranu ľudských práv, medzi zatknutými je aj 14 Rusov. Figurujú medzi nimi novinári z denníka Moskovskij komsomolec a týždenníka Russian Newsweek.
Na desať dní väzenia odsúdili vedúceho člena jednej z ruských protikremeľských mládežníckych skupín. Rovnaký trest vymerali aj lídrovi jednej z ukrajinských mládežníckych skupín aktivistov Ihorovi Huziovi. Ten pred súd predstúpil s početnými poraneniami, ktoré utrpel pri zásahu polície.
Ako konštatovala aktivistka Marina Bogdanovičová, jedna z organizátorov protestnej akcie, ktorej súd vymeral pokutu 3,5 milióna bieloruských rubľov (okolo 50.000 Sk), brutálny zásah je dôkazom toho, že Lukašenka "mátajú revolúcie v Gruzínsku a na Ukrajine".
Výročie černobyľskej havárie je jedným z niekoľkých dní v roku, keď bieloruská vláda umožňuje svojim občanom zhromažďovať sa vo veľkých počtoch v hlavnom meste, a preto sa v tento deň zvyčajne konajú aj protivládne protestné akcie.
Autoritatívne vládnuci Lukašenko, ktorého zvolili za prezidenta v roku 1994, poburuje západné štáty prenasledovaním disentu, útlakom nezávislých médií a opozičných strán. Okrem toho si posilnil pozíciu prostredníctvom volieb, ktoré boli podľa medzinárodných organizácií zmanipulované.