NEW YORK. Pri príležitosti Medzinárodného dňa mieru zaprisahal v stredu generálny tajomník OSN Pan Ki-mun z pôdy Valného zhromaždenia (VZ OSN) všetky bojujúce strany v Sýrii, aby zložili zbrane i napriek zlyhávaniu dočasného prímeria sprostredkovaného Ruskom a USA. Vyzval pritom na dodržiavanie 24-hodinového globálneho prímeria, informovala tlačová agentúra AP.
"Symbolika dňa bez bojov je veľmi dôležitou pripomienkou, že konflikt sa môže a musí niekedy skončiť," vyhlásil.
Občianska vojna v Sýrii bola hlavnou témou diskusií na výročnom zasadnutí VZ OSN, kde čelní politici sveta prezentovali svoje názory na pretrvávajúce problémy sveta od globálnej utečeneckej krízy až po severokórejské jadrové aktivity.

Tusk: Ľudia cítia príchod zmeny
Predseda Európskej rady Donald Tusk vo svojom vystúpení zdôraznil, že je potrebné "obnoviť pocit bezpečia, čo je základná potreba každej ľudskej bytosti, rovnako významná ako potreba slobody".
"Usilujeme sa o zavedenie medzinárodného systému, ktorý každému zabezpečí spravodlivý podiel z globalizácie," pokračoval.
"Mám pocit, že obyčajní ľudia cítia príchod veľkej zmeny. Mali by sme im načúvať... Mali by sme predvídať, nielen reagovať. Našou úlohou je obnoviť pocit vedenia, dôvery, poriadku. Je potrebné dať globalizácii dôveryhodné pravidlá, aby bola stabilná a spravodlivá, či už hovoríme o obchode, migrácii alebo o bezpečnosti," dodal Tusk.

Kórejský polostrov bez jadrových zbraní
Výrazným bodom druhého dňa prejavov na pôde VZ OSN bola kolumbijská mierová dohoda. Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos si vychutnával chválu sveta, keď Bezpečnostnej rade OSN oficiálne predložil mierovú dohodu s Revolučnými ozbrojenými silami Kolumbie (FARC). Zmluvu podpíšu neskôr tento mesiac v meste Cartagena a musia ju ešte schváliť Kolumbijčania v celoštátnom referende, ktoré bude 2. októbra.
"V čase ozbrojených konfliktov na mnohých ďalších miestach, mier v Kolumbii vysiela do sveta silné posolstvo nádeje," zdôraznil generálny tajomník OSN.
Kolumbijský prezident venoval mierovej dohode s FARC celé svoje dnešné vystúpenie vo VZ OSN a bol jedným z mála rečníkov, ktorých slová boli naplnené optimizmom.
Do pozornosti VZ OSN sa dostali aj severokórejské testy jadrových zbraní z 9. septembra. Čínsky premiér Li Kche-čchiang naliehal na medzinárodné spoločenstvo, aby naďalej garantovalo Kórejský polostrov bez jadrových zbraní, a povedal, že sú potrebné nové snahy v záujme dosiahnutia "komplexného politického riešenia v kórejskej jadrovej záležitosti".
