ALEPPO, BRATISLAVA. Sklad s humanitárnou pomocou bol ďaleko od bojovej línie aj vojenských stanovíšť a každý o tom vedel. Útok na konvoj, ktorý viezol pomoc do sýrskeho Aleppa, napriek tomu trval hodiny.
„Záchranári ani nemohli ísť zachraňovať ľudí. Keď sme tam prišli ráno, začali spod trosiek vyťahovať telá. Pozostatky boli rozptýlené po okolí. Budovy, vozidlá, všetko bolo spálené,“ opisuje útok na humanitárny konvoj na severe Sýrie pre Human Rights Watch Ahmad al-Ahmad, miestny novinár.
Konvoj tridsiatich kamiónov s pomocou od OSN a sýrskeho Červeného polmesiaca zasiahli ešte v pondelok v noci strely. Zahynulo najmenej dvadsať ľudí, osemnásť kamiónov bolo zničených. Americké úrady podľa denníka Guardian podozrievajú z útoku Rusov alebo sýrsku armádu, obe strany to odmietajú.
Incident však de facto znamená koniec dohodnutého prímeria v Sýrii.

Bez jedla aj liekov
Zbombardovanie konvoja komplikuje už aj tak zúfalú humanitárnu situáciu v Aleppe, kedysi najväčšom sýrskom meste. Za posledných štyridsať dní zahynulo v meste viac ako dvetisíc ľudí vrátane 700 civilistov, tvrdí Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva.
V Aleppe žije stále v obkľúčení asi 275-tisíc ľudí, väčšina bez prístupu k jedlu, vode či k liekom. Humanitárne organizácie totiž často koordinujú pomoc len zo zahraničia a čelia útokom z viacerých strán.
Tomáš Kocian z organizácie Člověk v tísni pôsobil predtým v Sýrii, dnes koordinuje pomoc z Prahy. „Je to extrémne nebezpečná oblasť,“ hovorí, prečo je dodanie humanitárnej pomoci v Sýrii oveľa komplikovanejšie.