BEJRÚT. Sýrska štátna televízia informovala o havárii lietadla vládnych síl počas bojovej misie proti Islamskému štátu severozápadne od metropoly Damask. Uviedla, že pilota zachránili. Islamský štát tvrdí, že lietadlo zostrelil, uviedla v stredu tlačová agentúra AP.

Nemenovaný vojenský predstaviteľ, ktorého citovala televízia, nespomenul príčinu pádu lietadla v pohorí Kalamún, klenúcom sa na oboch stranách sýrsko-libanonskej hranice. Potvrdil však záchranu pilota.
Tlačová agentúra Amak, ktorá má blízko k Islamskému štátu, predtým oznámila zostrelenie stroja militantmi na východe spomínaných hôr.
Nazdáva sa, že lietadlo dopadlo do oblasti, ktorá je pod kontrolou buď vládnych síl, alebo povstaleckých frakcií, čím naznačuje, že ho nemôže vyfotografovať. Tvrdí, že lietadlo uskutočnilo štyri nálety na militantov a potom ho zostrelili.
V nedeľu zostrelil Islamský štát lietadlo sýrskych vládnych síl vo východnej provincii Dajr az-Zaur.
Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva so sídlom v Británii uviedlo, že osud pilota po dnešnom zrútení lietadla zostáva nejasný. Nejasné je aj to, či bolo lietadlo zostrelené alebo malo technické problémy, napísala AP.