Praha 8. januára (TASR) - Ľudia s určitým druhom leukémie majú novú nádej. Prvé výsledky testov lieku, ktorý v uplynulom roku odskúšalo niekoľko desiatok českých pacientov, zatiaľ vyzerajú sľubne.
Podľa dnešnej Mladej fronty Dnes (MfD) pôsobí liek na rozdiel od ostatných protirakovinových preparátov len na postihnuté bunky a zabral aj u pacientov, u ktorých iná liečba neuspela. Liek pod pracovným názvom STI 571 alebo Glivec však leukémiu úplne nevylieči. Jediným riešením naďalej zostáva transplantácia kostnej drene, pri ktorej existuje riziko, že pacient operáciu neprežije.
Chronickej myeloidnej leukémii, pre ktorú je nový preparát určený, podľahol pred dvoma rokmi napríklad bývalý predseda ľudovcov Josef Lux. Tomu sa stali osudnými komplikácie po transplantácii.
Skúsenosti s liečbou sú zatiaľ len krátkodobé a v tejto chvíli sa javí ako najúčinnejší liek na chronickú myeloidnú leukémiu. Vo Fakultnej nemocnici v Olomouci liek odskúšalo 39 pacientov v pokročilom štádiu choroby. U siedmich príznaky choroby celkom zmizli a takmer u polovice ustúpili. Päť pacientov však zomrelo a niektorí museli preparát vysadiť. Podobné výsledky malo podľa denníka aj ďalšie pracovisko v Hradci Králové, kde však nezomrel nikto, pretože liek bol nasadený v skoršom štádiu ochorenia.
Chronickou myeloidnou leukémiou ochorie v ČR ročne asi 150 ľudí. Okrem Josefa Luxa ňou trpel napríklad známy hokejista Miloš Holan. Je to však len desatina zo všetkých typov leukémie. Ochorenie sa doteraz lieči cytostatikami, liekom Interferon alfa, alebo transplantáciou. STI 571 nie je žiadnym zázračným liekom, ale podľa primára hematologickej kliniky Fakultnej nemocnice v Plzni Vladimíra Kozu je to aj napriek tomu "zásah do čierneho".
Pri tomto type rakoviny je pôvodcom genetická porucha na chromozóme, v ktorej dôsledku sa tvorí bielkovina hubiaca biele krvinky. Nový preparát paralyzuje len spomínanú bielkovinu, ale iné lieky poškodzujú aj iné bunky. Minimum vedľajších účinkov bolo aj dôvodom bleskového nástupu glivecu na trh. Zatiaľ čo obvykle vývoj lieku trvá viac ako desať rokov, v tomto prípade to bola ani nie polovičná doba.
(spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) žab