Aký je podľa vás cieľ blížiaceho sa maďarského referenda?
„Vidím dva ciele. Prvý je presadiť tému migrácie v maďarskej politike, dostať ju do popredia. To je cieľ, ktorý súvisí s domácou politickou scénou. Vláda tú tému presadzovala už začiatku minulého roka, čiže viac ako rok a pol. Pretože pre vládu je to veľmi úspešná téma, získava si ňou podporu verejnosti.
Vláde sa však takisto poradilo rozdeliť spoločnosť na dva tábory, ktoré akoby prekonávali tradičné rozdelenie politiky na tábory socialistov a pravičiarov. Príkladom je už len fakt, že väčšina podporovateľov socialistov, teda súčasnej opozície, je, podobne ako vláda, proti kvótam.
To je vnútropolitický rozmer. Aký je ten druhý?
„Viktor Orbán sa z medzinárodnopolitického hľadiska toto referendum snaží využiť na to, aby ostatným lídrom v Európskej únii, ale aj obyčajným európskym občanom ukázal, že je silným politikom. Že je akýmsi lídrom euroskeptikov. A tiež, že je to európsky politik, ktorý vie nastoliť silné témy. Snaží sa oslabiť Európsku úniu reprezentovanú hlavnými lídrami, ako sú nemecká kancelárka Angela Merkelová alebo stály prezident Európskej rady Donald Tusk. Čiže establišment, európsky mainstream.“
Maďarsko nemá priveľkú tradíciu referend. Poznáte nejaké príklady z minulosti, keď maďarskí politici alebo aktivisti zneužívali či využívali tento inštitút?