MOSKVA/KYJEV. Ukrajinský parlament prijal v utorok uznesenie, ktorým neuznáva ani výsledky nedeľných volieb do ruskej Štátnej dumy, ani legitimitu novej dolnej komory parlamentu a jej rozhodnutí.
Neuznáva ani legitimitu
Za toto uznesenie hlasovalo 264 poslancov, pričom na jeho schválenie bolo potrebných 226 hlasov, informovala agentúra Ukrinform.
Poslanci ukrajinského parlamentu sú súčasne odhodlaní obrátiť sa na Bezpečnostnú radu OSN a Valné zhromaždenie OSN, ako aj na parlamenty, parlamentné zhromaždenia a medzinárodné organizácie, aby tiež neuznali legitimitu volieb do ruskej Dumy a ich výsledky.
V súvislosti s konaním volieb do Štátnej dumy na ukrajinskom území ukrajinský prezident Petro Porošenko 10. septembra nariadil svojim podriadeným, aby informovali príslušné ruské úrady o nemožnosti uskutočniť ich na ukrajinskom území.
Kyjev vtedy oznámil, že podmienkou konania volieb do ruskej Dumy na ukrajinskom území by bol súhlas Ruska s nekonaním volieb na Krymskom polostrove a v Sevastopole a vyškrtnutie obyvateľov Krymu z federálnych kandidátskych listín.
Voľby do ruskej Štátnej dumy na Ukrajine sa napokon predsa len konali na tamojších ruských diplomatických misiách, ale sprevádzali ich násilnosti.
Agentúra RIA Novosti v utorok citovala vyhlásenie Franca Klinceviča, poslanca hornej komory ruského parlamentu - Rady federácie -, ktorý uviedol, že Kyjev vedome na svojom území maril voľby do Štátnej dumy. Dodal, že "samotné ukrajinské vedenie vyvolalo na svojom území (kvôli ruským voľbám) atmosféru hystérie a neznášanlivosti".
Klincevič vyslovil názor, že ukrajinský parlament nemôže mať vplyv na výsledky volieb do Dumy. Podľa jeho názoru ukrajinská Najvyššia rada "vznikla na základe výsledkov štátneho prevratu a je teda nelegitímna".
Ruská ombudsmanka Taťjana Moskaľkovová sa zasa vyjadrila, že Ukrajina je jediným štátom sveta, ktorý pripustil, že ruskí občania nemohli v plnej miere uplatniť svoje volebné právo.
Reálna konkurencia neexistuje
Výsledok nedeľných volieb do Štátnej dumy je porážkou nielen opozičných strán, ale aj celej spoločnosti, uviedla v utorok v rozhovore pre agentúru Interfax líderka opozičnej mimoparlamentnej strany Jabloko Emilija Slabunovová.
Vysvetlila, že výsledok volieb je "nielen porážkou Jabloka, ale aj všetkých politických síl vrátane vládnej strany, ktorá chápe, že odteraz len ona nesie zodpovednosť za blaho národa".
Poukázala na to, že politický systém je zdravý vtedy, ak v ňom existuje reálna politická konkurencia a reálna opozícia. "Keďže nič také v Rusku nie je, o zdravej moci ťažko hovoriť," poznamenala Slabunovová.

Podľa jej názoru po voľbách bude v Rusku narastať stagnácia a kríza, pričom časť ľudí, ktorí stratia nádej, môže z krajiny odísť. "Toto nás znepokojuje najviac," dodala.
Ako jednu z príčin neúspechu vo voľbách Slabunovová uviedla zlú organizáciu kampane a nedostatok finančných prostriedkov, ktoré zabránili osloviť viac voličov.
Svoju úlohu zohrala aj nízka účasť, ktorá je podľa opozičnej političky dôkazom "nespokojnosti ľudí s činnosťou vlády" a "odcudzenia voličov".
Paralelné svety Rusov
V tejto súvislosti vysvetlila, že "ľudia pri moci a väčšina radových Rusov žijú v paralelných svetoch a vzdialenosť medzi nimi sa stále zväčšuje".
Na výsledkoch parlamentných volieb v Rusku sa prejavila aj neexistencia "normálnej politickej diskusie". Uviedla, že namiesto nej je v Rusku propaganda.
Dôsledkom neúspechu vo voľbách je aj to, že Jabloko prišlo o štátny príspevok na svoju činnosť. Podľa Slabunovovej teraz zníži výdavky na moderné technológie a pokúsi sa získať financie cez fundrising.
"Myslíme si, že v Rusku je veľa ľudí, ktorí majú záujem na demokracii a nie je im ľahostajná budúcnosť svojej krajiny," uviedla.
Komunisti vo voľbách stratili
Komunistická strana Ruskej federácie (KPRF) na základe výsledku volieb síce obsadila druhé miesto, ale prišla o svoju vplyvnú pozíciu v Štátnej dume, na ktorú sa tlačí nacionalistická Liberálnodemokratická strana Ruska (LDPR).
Ako informovala agentúra RIA Novosti, politológovia varujú, že ak v KPRF nedôjde ku kádrovým zmenám a nepodarí sa jej osloviť voličov aj mimo "jadra elektorátu", môže sa stať, že "čoskoro ju bude čakať boj o prekonanie päťpercentnej hranice" potrebnej na vstup politickej strany do parlamentu.
Podľa ruského politológa Gleba Kuznecova je výsledok KPRF v nedeľných voľbách - zisk 13,35 percenta - najväčším rozčarovaním spomedzi veľkých politických strán.
Politológ Vladimir Slatinov označil kampaň KPRF za neúspešnú a uviedol, že z toho ťažila LDPR, ktorá získala 13,16 percenta hlasov.
Podľa názoru Slatinova sa na neúspechu KPRF "podpísalo" niekoľko faktorov: zlá kádrová politika strany, "nevydarená" kandidátska listina, ale najviac zo všetkého to, že KPRF sa stiahla z pozície najdôslednejšieho kritika vlády, ktorá k nej priťahovala časť elektorátu.
KPRF podľa neho uškodilo aj prílišné využívanie idey ruského vlastenectva, ktorá sa v Rusku po roku 2014 a udalostiach na Krymskom polostrove a v Donbase stala de facto mainstreamom.
KPRF tak podľa Slatinova podporili len jej tradiční voliči. Nepodarilo sa jej osloviť voličov v mestách a tí potenciálni voliči, ktorí v nedeľu "nezostali sedieť doma" a šli na voľby s cieľom voliť opozíciu, dali prednosť rétorike LDPR.
Líder LDPR túto situáciu po voľbách využil a hneď v pondelok navrhol vytvoriť v Rusku systém troch strán, aby "vládnuce prokremeľské Jednotné Rusko malo oponentov".
Preverujú pokus o podvod
Ruské ministerstvo vnútra v utorok vydalo hodnotenie priebehu nedeľných volieb v Rusku, v ktorom uviedlo, že vo volebných miestnostiach alebo v ich blízkosti došlo len k šiestim "lokálnym incidentom", a to v Altajskom kraji, Moskve, Samarskej, Tverskej, Rostovskej a Čeľabinskej oblasti. Informovala o tom agentúra Interfax.
Ministerstvo informovalo, že na zabezpečovaní ochrany verejného poriadku a bezpečnosti hlasovania v 97-tisíc volebných miestnostiach otvorených v 85 subjektoch Ruskej federácie sa podieľalo asi 300-tisíc policajtov.

Pokiaľ ide o porušenie zákona o voľbách, ústredná volebná komisia (ÚVK) v pondelok vyhlásila za neplatné hlasovanie v troch volebných obvodoch nachádzajúcich sa v Rostovskej oblasti, Nižnonovgorodskej oblasti a Dagestanskej republike, kde došlo k porušeniu zákona o voľbách či závažnému narušeniu hlasovacieho procesu, ktoré následne znemožnilo sčítanie hlasov.
Podľa správy agentúry RIA Novosti Vyšetrovací výbor Ruskej federácie začal preverovať informáciu o protizákonnom hlasovaní a falšovaní výsledkov volieb v Belgorodskej oblasti.
Príslušná miestna volebná komisia už medzičasom anulovala výsledky hlasovania v danom obvode. Šéfka ÚVK Ella Pamfilovová dnes informovala, že členovia volebnej komisie využili krátku neprítomnosť pozorovateľov v miestnosti a do volebnej urny vhodili niekoľko obálok s hlasovacími lístkami.
Jeden z pozorovateľov však pred svojím odchodom z miestnosti zapol videokameru a neskôr si záznam pokusu o volebný podvod našiel vo svojom mobilnom telefóne.