BUDAPEŠŤ. Maďarský minister riadiaci úrad vlády János Lázár rázne odmietol kritiku slovenského prezidenta Andreja Kisku, ktorú po piatkovom bratislavskom neformálnom summite EÚ adresoval najvyšší predstaviteľ SR predsedovi maďarskej vlády Viktorovi Orbánovi.
Summit vraj nič nezmenil
"Maďarsko nemá problémy v spolupráci s krajinami Vyšehradskej štvorky, ale v mene vlády rázne odmietam Kiskovu kritiku Orbána, ktorý údajne z Bruselu urobil nadávku," povedal Lázár v rozsiahlom rozhovore pre utorňajšie vydanie denníka Magyar Nemzet.

"Všetci dobre vieme, že myšlienke Európskej únie neškodia len chyby, omyly alebo problémy, ktoré jednoducho priniesol život. Ale že jej škodí, ak politici zabudli povedať o Európskej únii a jej inštitúciách pekné slovo a Brusel sa stal nadávkou. Pritom veľakrát iba sledujú svoje domáce ciele, nejde o vylepšenie Únie, ale o domáce preferencie, percentá, voľby, o cynické zjednodušovanie zložitých otázok alebo o zveličovanie," povedal prezident na margo vyjadrenia maďarského premiéra.
Podľa Lázára sa v Bratislave na summite nič nezmenilo. Stále neexistuje žiadna záruka, že bude menej prisťahovalcov.
"V októbri budú predsedovia vlád krajín EÚ oficiálne rokovať o regulácii prisťahovalectva, teraz však zaznievajú iba pekné slová, pričom si nenápadne rozdeľujú utečencov," zdôraznil minister.
Ako dodal, Švédsko, Nemecko a Rakúsko už avizovali, že chcú utečencov poslať do Maďarska, dokonca deň pred bratislavským summitom iniciovali Dánsko, Švédsko, Nórsko a Fínsko disciplinárne konanie voči Maďarsku za to, že nechce prijať od týchto krajín prisťahovalcov.
"Z tohto hľadiska je ťažké hovoriť o pokroku," spresnil Lázár postoj Maďarska k výsledkom bratislavského summitu.
Politicky mŕtve kvóty
Politicky sú prisťahovalecké kvóty možno už mŕtve, avšak príslušné rozhodnutia v Bruseli sú, žiaľ, ešte stále platné, povedal v pondelok večer v rozhovore pre maďarskú komerčnú televíziu ATV na margo bratislavského summitu maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.
Šéf diplomacie, ktorý je prítomný na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku, vyjadril názor, že bruselské inštitúcie nie sú riadené politickými mechanizmami, ale v prípade povinných kvót "obchádzajú zákonodarcov a robia podfuky".
Szijjártó na pôde OSN predložil šesťbodový návrh na riešenie utečeneckej krízy: "Okrem iného som v návrhu uviedol, že dôvody, ktoré vedú k masovej migrácii, treba riešiť tam, kde vznikajú, a nie motivovať ľudí na to, aby odchádzali do rozvinutejších krajín."
Maďarský minister ďalej zdôraznil, že nekontrolovaným prekračovaním štátnych hraníc sa prenáša teroristická hrozba z jednej časti sveta do druhej.