DAMASK. Sýria aj Rusko popreli, že by ich lietadlá mali na svedomí pondelkový útok na konvoj Sýrskeho arabského Červeného polmesiaca (SARC) s humanitárnou pomocou pri sýrskom meste Aleppo, pri ktorom prišlo o život najmenej 21 ľudí. S výnimkou jedného pracovníka SARC boli všetky obete civilisti.
Červený kríž v reakcii na nálet odložil vyslanie konvojov s humanitárnou pomocou do štyroch sýrskych miest. Rovnakým spôsobom reagovala aj OSN. Obe organizácie uviedli, že najskôr musia prehodnotiť bezpečnostnú situáciu v oblasti.

Kto je zodpovedný?
Zatiaľ nie je jasné, kto je za útok zodpovedný. V provincii Aleppo však operujú sýrske a ruské lietadlá, zatiaľ čo lietadlá koalície pod vedením USA podnikajú misie v iných častiach Sýrie. Žiadna z povstaleckých skupín operujúca v oblasti vlastné letectvo nemá.
Exilové Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva aj Spojené štáty tvrdia, že konvoj bol zasiahnutý sýrskymi alebo ruskými vojenskými lietadlami.
"Všetky informácie o pohybe konvoja mali k dispozícii len extrémisti, ktorí tieto oblasti kontrolujú," uviedol v reakcii hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Konašenkov dokonca vyhlásil, že útok na konvoj nevyzerá ako letecký úder. Ruská armáda podľa neho "starostlivo preskúmala videozáznamy takzvaných aktivistov z miesta činu a nenašla žiadne náznaky, že konvoj zasiahla nejaká munícia".
Podľa opozičných aktivistov pritom za náletom stáli práve Rusi či Sýrčania, ktorí o pohybe automobilov vedeli tiež.
Loading
...
Porušenie medzinárodného práva
Ako uviedol hovorca OSN Stéphane Dujarric, v pondelok bolo zasiahnutých najmenej 18 z 31 kamiónov, ktoré vyslali OSN a sýrsky Červený polmesiac.
Pri útoku zahynul jeden pracovník Červeného polmesiaca, ďalšími obeťami boli civilisti, najmä vodiči kamiónov. Civilisti v čase útoku vykladali zásoby z vozidiel.
Automobily viezli pomoc pre 78-tisíc ľudí do ťažko dostupného mesta Uram al-Kubra, ležiacom 15 kilometrov juhozápadne od Aleppa. Pri nálete došlo k zničeniu väčšiny humanitárnej pomoci, ktorú kamióny prevážali. Medzi obeťami je aj riaditeľ jednej z pobočiek SARC.
Podľa predsedu Červeného kríža Petera Maurera bol útok jasným porušením medzinárodného práva. "Z toho, čo zatiaľ vieme o včerajšom útoku, je jasné, že došlo k flagrantnému porušeniu medzinárodného humanitárneho práva, čo je absolútne neprijateľné," uviedol Maurer.
"Nemožnosť ochrániť humanitárnych pracovníkov môže mať vážny dopad na humanitárnu prácu v krajine," dodal.
Pobúrené USA a ruské obavy
Spojené štáty útoky ostro odsúdili. Hovorca amerického ministerstva zahraničia John Kirby už v pondelok uviedol, že Washington je incidentom "pobúrený" a celú záležitosť chce riešiť priamo s Ruskom. "Cieľ tohto konvoja bol známy sýrskemu režimu aj Ruskej federácii a napriek tomu boli títo humanitárni pracovníci zabití, keď sa snažili pomôcť Sýrčanom," uviedol Kirby.
"Situácia v Sýrii je zdrojom veľkých obáv," uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Podľa neho existuje len malá nádej na obnovenie prímeria, ktoré platilo sedem dní do nedeľňajšej polnoci.
Pokoj zbraní medzi sýrskymi povstalcami a vládou prezidenta Assada dohodli Spojené štáty a Rusko. "Bohužiaľ musíme konštatovať ... že našim americkým kolegom sa nepodarilo oddeliť teroristov od takzvanej umiernenej opozície," dodal Peskov bez bližších podrobností.