NEW YORK, BRATISLAVA. Tri incidenty na troch miestach za dvanásť hodín v sobotu vystrašili Ameriku. Nie je jasné, či môžu byť prepojené, no upriamili pozornosť na to, či na východnom pobreží nefungujú teroristické bunky a aká je pätnásť rokov po útoku na Svetové obchodné centrum v New Yorku bezpečnosť v Spojených štátoch.
Mladý Somálčan v sobotu v obchodnom dome v Minnesote nožom zranil deväť ľudí, následne ho zastrelil policajt. Na newyorskom Manhattane zase v štvrti Chelsea explodovala improvizovaná bomba zložená z tlakového hrnca, kovových čiastočiek, vianočného osvetlenia a telefónu a zranila až 29 ľudí. Polícia neskôr objavila podobnú nevybuchnutú nálož o pár ulíc ďalej a zneškodnila ju.

Podozrivý Afganec
Výbuch nálože v smetnom koši narušil aj preteky v susednom štáte New Jersey, pár hodín na to polícia našla a zneškodnila ďalších päť výbušnín, ktoré boli v batohu v odpadkovom koši pri železničnej stanici.
Hlavným podozrivým útoku na Manhattane je zatiaľ 28-ročný Ahmad Khan Rahami, Američan afganského pôvodu. Toho polícia zadržala v pondelok ráno tamojšieho času po krátkej prestrelke.
Podľa zdroja CNN z prostredia polície však vyšetrovatelia pracujú aj s verziou, že incidenty v susedných štátoch sú prepojené a v New Yorku funguje teroristická bunka. „Mám podozrenie, že tu môže byť medzinárodné napojenie,“ povedal pre CBS News newyorský guvernér Andrew Cuomo.
Kým k prípadu v Minnesote sa prihlásil Islamský štát (aj keď polícia zapojenie teroristickej skupiny vylučuje), motív útokov v New Yorku je nejasný. Vzájomnému prepojeniu však môže nasvedčovať aj to, že rodina podozrivého Rahamiho žije v meste Elizabeth v New Jersey, kde sa našli nálože v ruksaku.
Rodinu už polícia vypočúvala, podľa Washington Post prevádzkujú vo štvrti od roku 2002 reštauráciu s vyprážanými kurčatami. Rahamiho rodina pritom už v minulosti mala konflikty s políciou, aj keď sa väčšinou sťažovali na šikanovanie pri prekročení otváracích hodín alebo na to, že polícia odignorovala xenofóbne narážky ich suseda.
Starosta New Yorku už obyvateľov upozornil, že sa musia pripraviť na zvýšený počet policajtov v uliciach, na letiská, autobusové zastávky aj vlakové stanice privolajú aj Národnú gardu. Vyšetrovanie sa snažia urýchliť aj preto, že v New Yorku sa začína zasadnutie Valného zhromaždenia OSN.
Počas tejto udalosti sú mnohé cesty v meste zatvorené a bezpečnostné opatrenia sú na maxime. Nálož vo štvrti Chelsea pritom vybuchla len dva kilometre od budovy Valného zhromaždenia OSN.

Bez väzieb na teroristov
Pätnásť rokov po teroristických útokoch v New Yorku nie je zahraničný terorizmus v Spojených štátoch zriedkavý. Pri útoku na gay klub v Orlande zahynulo v júni 50 ľudí, minulý rok v decembri zase radikalizovaný manželský pár zastrelil štrnásť ľudí v zdravotnom centre v kalifornskom San Bernardine.
Pri oboch incidentoch išlo o samostatne radikalizovaných útočníkov, takzvaných osamelých vlkov. Strelec z Orlanda sa prihlásil k Islamskému štátu, ale podľa polície v skutočnosti žiadne väzby na teroristickú organizáciu nemal.