ALEPPO. V Sýrii o polnoci oficiálne vypršalo sedemdňové prímerie, ktoré vyhlásila armáda verná prezidentovi Bašárovi Asadovi.
George Sabra z Najvyššieho rokovacieho výboru, hlavnej organizácie zastrešujúcej sýrsku opozíciu a povstalecké skupiny označil prímerie za „klinicky mŕtve.“
Informácie o prípadnom predĺžení prímeria zatiaľ nie sú známe, informovala v pondelok agentúra Reuters.

Incidenty napriek prímeriu
Sýrska armáda vyhlásila sedemdňový pokoj zbraní 12. septembra po tom, ako sa Spojené štáty a Rusko dohodli na týždňovom prímerí platnom pre celé územie Sýrie. So zastavením paľby súhlasili aj povstalci.
Dohoda sa však nevzťahovala na extrémistov z tzv. Islamského štátu a ozbrojencov napojených na teroristickú sieť al-Káida.
Prímerie v Sýrii sa podľa dostupných informácií vo veľkej miere dodržiavalo, a to na väčšine územia krajiny. Obe strany sa ale opakovane obviňovali z jeho porušovania.
Sýrska opozíciavyhlásila, že k porušeniu došlo dovedna 254-krát. Sýrske štátne média zase uviedli, že len v nedeľu porušili povstalci prímerie z 32-krát, približuje agentúra AP.
Pomoc čaká na hraniciach
Koordinátor humanitárnej pomoci OSN Stephen O'Brien vyjadril v pondelok rozčarovanie nad tým, že konvoj s potravinami pre obliehanú východnú časť Aleppa už asi týždeň čaká na turecko-sýrskych hraniciach. Dvadsať kamiónov OSN totiž stále nedostalo potrebné povolenia a bezpečnostné garancie, ktoré mala poskytnúť sýrska vláda.
V povstalcami kontrolovanom východnom sektore Aleppa, ktorý obliehajú vládne sily, sa nachádza približne 275-tisíc obyvateľov odrezaných od dodávok potravín, vody, liekov i elektriny.
"Neexistuje žiadna nádej. Už niekoľko dní sa s tým otáľa. Zakaždým s inou zámienkou. Nemyslíme si, že je nádej v súčasnosti tú pomoc doručiť,“ neverí v doručenie pomoci povedal jeden zo zástupcov povstalcov z Aleppa Zacharíja Malahifdží agentúre Reuters.
Prvý z plánovaných dvoch konvojov s pomocou, ktorý stále čaká v Turecku na vstup do Sýrie, mal zaistiť mesačné zásoby potravín pre zhruba 185-tisíc ľudí.