MOSKVA, PRAHA. Nedeľňajšie parlamentné voľby v Rusku dopadli podľa očakávania a vyhrala ich prokremeľská strana Jednotné Rusko. Ich výsledok bol pre prezidenta Vladimira Putina akýmsi testom pred oveľa dôležitejšími prezidentskými voľbami. Aj preto robil všetko preto, aby ich vyhral čo najpresvedčivejšie.
Hlavnou novinkou volieb bola šéfka Ústrednej volebnej komisie, žena s povesťou citlivej političky Ela Pamfilovová, a hlasovanie na okupovanom Kryme, ktoré podľa Kyjeva robia celý ruský parlament nezákonným.
Výber Pamfilovovej nebol náhodný - patril do série opatrení, ktorými chce ruský prezident Vladimir Putin zlepšiť svoj vlastný imidž a presvedčiť domáce i zahraničné obecenstvo o tom, že sa snaží evolučnou cestou o demokratizáciu ruského politického systému.
Od 90. rokov minulého storočia balansuje Pamfilovová medzi liberálnou opozíciou a mocenskými inštitúciami, v ktorých striedavo pracovala a striedavo z nich so škandálom odchádzala. Aj keď mala v minulosti konflikty s Putinovým okolím, k nemu samotnému vzhliada s obdivom a rešpektom. Aj preto mu slúžila ako ombudsmanka a od apríla tohto roku ako šéfka Ústrednej volebnej komisie.
Z hľadiska Kremľa išlo o geniálnu voľbu, lebo Pamfilovovú nikto nepodozrieva z nečestných praktík a podvodov, a preto dodáva parlamentným voľbám legitimitu aj v očiach občanov kritických k súčasnému režimu.
Opozícia jej však kladie za vinu jej prílišnú emotívnosť a slabosť v rokovaní so súpermi z prezidentskej administratívy. Dokazuje to aj skutočnosť, že Pamfilovová sa na poslednej tlačovke pred voľbami rozplakala, lebo jej novinári kládli príliš ostré otázky.
Ďalšou novinkou bol spôsob hlasovania - po viac ako desiatich rokoch sa Rusko vrátilo k zmiešanému systému: 250 poslancov bolo zvolených na základe federálnych straníckych zoznamov, 250 v jednomandátových okruhoch. Veľkou zmenou je aj účasť 14 strán, ktoré Ústredná volebná komisia uznala za hodné uchádzať sa o hlasy voličov. Na minulých voľbách sa zúčastnilo sedem strán, päťpercentnú zákonnú bariéru prekročili štyri.
