BERLÍN. Voľby v Berlíne vyhrala podľa odhadov verejnoprávnej televízie ZDF Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) s 23 percentami hlasov.
Koaličná Kresťanskodemokratická únia (CDU) kancelárky Angely Merkelovej skončila s 18 percentami druhá, Alternatíva pre Nemecko (AfD) je s 12,5 percentami až piata.

Nová koalícia
Doterajšia koalícia SPD a CDU po nedeľňajších voľbách pokračovať nebude, na to jej hlasy nestačia.
Do berlínskeho zastupiteľstva sa dostanú tiež Zelení s odhadovanými 16,5 percentami a Ľavica, ktorá by mala dostať o percento menej.
Úspech by mala oslavovať aj Slobodná demokratická strana (FDP), ktorá by sa vďaka 6,5 percentám mala do zastupiteľstva vrátiť.
Piráti, ktorí v roku 2011 oslovili ešte 8,9 percenta berlínskych voličov, sa do tamojšieho krajinského parlamentu tentoraz s určitosťou nedostanú.
Ak sa odhady potvrdia, bude vo svojej funkcii môcť pokračovať súčasný primátor Michael Müller zo sociálnej demokracie.
Očakáva sa, že novú koalíciu v nemeckom hlavnom meste, ktoré je zároveň jednou zo 16 spolkových krajín, vytvorí so Zelenými a Ľavicou.
Loading
...
Demokrati oslavovať nebudú
Aj keď sociálni a kresťanskí demokrati, ktorí vládnu aj na spolkovej úrovni, skončia na prvých dvoch miestach, príliš dôvodov na radosť nemajú.
Pre CDU by bolo 18 percent zatiaľ vôbec najhorším výsledkom v Berlíne a pokračovaním neúspešného trendu z tohtoročných krajinských volieb.
Pre SPD by 23 percent znamenalo doteraz druhý najhorší výsledok v nemeckej metropole. Obe oproti voľbám v roku 2011 stratili okolo päť percent hlasov.
Výsledok hlasovania môže naopak sláviť Ľavica, ktorá by mohla posilniť o zhruba štyri percentá oproti minulým voľbám, a FDP, ktorá by mala získať takmer o päť percent viac.
Postkomunistická Ľavica dodnes boduje výrazne viac u voličov z bývalého východného Berlína.
U tých sa darilo tiež predstaviť Alternatívu pre Nemecko, ktorá do berlínskeho zastupiteľstva vstúpi vôbec prvýkrát, a bude tak mať zákonodarcu už v desiatich krajinských snemoch alebo zastupiteľstvách.
Zároveň ale strana ani zďaleka nezopakuje úspech z Meklenburska-Predpomoranska, kde v krajinských voľbách získala cez 20 percent hlasov a porazila aj CDU.

Migračná politika nerozhodla
V Berlíne téma migračnej politiky nehrala vo voľbách najdôležitejšiu úlohu. Pre voličov boli zásadnejšie otázky sociálnej spravodlivosti, hospodárstva alebo školstva. Ukázal to prieskum, ktorý zverejnila televízna a rozhlasová stanica RBB.
Sociálnu spravodlivosť označilo za rozhodujúcu tému 51 percent obyvateľov bývalej západnej časti nemeckej metropoly a 53 percent obyvateľov niekdajšieho východného Berlína.
Hospodárstvo a zamestnanosť hrali dôležitú úlohu pre 31, respektíve 29 percent ľudí a školstvo pre 26, respektíve 23 percent.
Migrácia skončila v rebríčku, do ktorého mohli ľudia vybrať aj viac tém, na štvrtom mieste. Veľkú dôležitosť jej prisúdilo 23, respektíve 24 percent berlínskych občanov.
Výraznejšiu úlohu hrala migrácia u Alternatívy pre Nemecko (AfD), ktorá sa na odpore proti príchodu utečencov profiluje.
Na otázku, aká téma bola hlavným dôvodom, prečo ľudia od iných strán prešli k AfD, uviedlo 70 percent práve migráciu, 42 percent vnútornú bezpečnosť a 30 percent sociálnu spravodlivosť.
Miestami až priepastný rozdiel medzi voličmi AfD a ďalších strán je vidieť aj na ďalších otázkach k téme. Napríklad s tvrdením "príchod toľkých utečencov vo mne vyvoláva strach" súhlasí tretina voličov všetkých strán a celých 83 percent voličov Alternatívy pre Nemecko.
Prakticky rovnaké sú čísla pri otázke týkajúcej sa súhlasu s výrokom, že pre utečencov sa robí viac, než pre miestnych obyvateľov.
Merkelová prevzala zodpovednosť
Nemecká kancelárka prevzala zodpovednosť za výraznú stratu, ktorú jej Kresťanskodemokratická únia (CDU) utŕžila vo voľbách v Berlíne. Zmenu svojej migračnej politiky však vylúčila, napísala agentúra DPA.
Merkelová výsledok berlínskych volieb označila za veľmi nepriaznivý pre CDU. Uviedla tiež, že jeho príčinou bolo nedostatočné vysvetlenie jej utečeneckej politiky, o ktoré sa v budúcnosti musí snažiť dôkladnejšie.
Berlínski voliči sa podľa kancelárkinej mienky zapodievali najmä lokálnymi problémami, pričom pripustila, že dôležitým faktorom v ich voľbe bolo práve jej rozhodnutie otvoriť hranice migrantom.
"Beriem na seba zodpovednosť ako líderka strany a tiež ako kancelárka," citovala dnes Merkelovú agentúra AP.
Líder CDU ponúkol rezignáciu
Volebný líder CDU pri krajinských voľbách v Berlíne, predseda tamojšej organizácie strany Frank Henkel ponúkol v reakcii na volebné fiasko strany svoju rezignáciu a súčasne oznámil, že v ďalších voľbách na budúci rok už nebude kandidovať.
Vedenie strany požiadalo Henkela, aby ďalej riadil krajinskú organizáciu CDU, informovali v pondelok internetové vydanie denníka Berliner Morgenpost, ako aj tlačová agentúra DPA.
Pôvodne sa voľby funkcionárov CDU mali konať v máji alebo júni budúceho roka, teraz sa však zvažuje ich uskutočnenie v skoršom termíne.
Henkel pôvodne odmietal vyvodiť z výsledkov osobné dôsledky.
Väčší záujem
Účasť na ostro sledovaných krajinských voľbách v nemeckej metropole Berlín bola výrazne vyššia ako pri ostatnom hlasovaní na tejto úrovni pred piatimi rokmi. Volebná účasť činila 67,3 percenta.
Už predpoludním prišlo do volebných miestností viac ako 25 percent z takmer 2,5 milióna oprávnených voličov, čo je o šesť percentných bodov viac ako v roku 2011.
Výrazne vyšší bol aj hlas tých, ktorí využili možnosť hlasovať poštovou cestou. Volebné miestnosti na celom území nemeckej metropoly sa uzavreli o 18.00 hod SELČ.
Merkelová hlasovala poštou
Občiansku povinnosť si splnili aj najvyšší nemeckí ústavní činitelia, spolkový prezident Joachim Gauck v spoločnosti svojej životnej partnerky Daniely Schadtovej či spolková kancelárka Angela Merkelová, ktorá využila na to práve možnosť hlasovať poštovou cestou.
Priebeh volieb bol pokojný, hlasovanie nenarušili žiadne väčšie incidenty.
Vyššia účasť však viedla v niektorých prípadoch k predĺženiu front pred volebnými miestnosťami alebo dokonca ako v prípade jedného volebného okrsku v štvrti Schöneberg k dočasnému zastaveniu voľby chtivých občanov s ohľadom na zákonnú povinnosť dohliadnuť na tajný charakter hlasovania.
Vyplýva to z informácií internetových vydaní denníkov Der Tagesspiegel a Bild.