Viedeň 27. apríla (TASR) - Silné zemetrasenie s následnými prívalovými vlnami cunami v juhovýchodnej Ázii z 26. decembra minulého roka bolo pravdepodobne len začiatkom celej série megazemetrasení v nasledujúcich rokoch.
Uviedol to dnes geofyzik Vladimir Kosobokov z Ruskej akadémie vied počas výročného zasadnutia Európskej geovedeckej únie (EGU), ktoré sa až do piatka koná vo Viedni.
Podľa Kosobokova by sa mohla opakovať situácia z minulého storočia, keď najsilnejšie zemetrasenia zasiahli planétu v priebehu 12 rokov - 1952 na Kamčatke, 1957 na Aljaške, 1960 v Chile a 1964 opäť na Kamčatke.
Aj v dávnejšej minulosti možno nájsť takéto série, upozornil Kosobokov. Podľa neho je pravdepodobnosť, že ide len o náhodu, menšia ako jedno percento.
Zistenia ruského vedca sú podľa Stefana Tintiho z univerzity v talianskej Bologni ďalším dôvodom, prečo je naliehavé vybudovať varovný systém pred prívalovými vlnami cunami aj v Stredozemnom mori.
Podľa doteraz prebiehajúcej štúdie došlo v uplynulých 4000 rokoch na celom svete asi 2000-krát ku vzniku cunami, z toho v Stredozemnom mori 250-krát.
Tektonické predpoklady na takýto scenár sú podľa Tintiho vo viacerých stredomorských regiónoch, najmä pri pobreží Talianska, Grécka či Alžírska. V každom okamihu tam môže dôjsť k zemetraseniam s následnými vlnami cunami, porovnateľnými s katastrofou na Sumatre koncom minulého roka.