BRATISLAVA. Ďaleko od diania, skromné a predražené občerstvenie a suché pagáčiky, ktoré sú síce zadarmo, ale nikomu nechutia. Ale predovšetkým, prakticky bez spojenia s vonkajším svetom. Na opačnom brehu Dunaja a takmer bez internetu.
Viacerí novinári pokrývajúci summit v Bratislave v piatok v útrobách staručky pôsobiacej Incheby zúrivo hľadali wi-fi signál. Keďže boli ďaleko od skutočného summitu, ktorý sa odohrával na Bratislavskom hrade, spojenie so svetom im takmer znemožňovalo prácu.
Netajili, že počas summitov v Bruseli sú predsa len zvyknutí na lepší štandard. Schôdzku európskych lídrov v Bratislave prvýkrát za posledných šesť rokov pokrývali inde, ako v bruselskom sídle Európskej rady Justus Lipsius.

Škaredú Inchebu prekrylo logo
„Novinári sú známi tým, že sa radi sťažujú,“ zasmial sa pre SME editor bruselského portálu Politico Craig Winneker. „Zorganizovať podobné podujatie nie je jednoduché. Bratislava to však zvládla relatívne dobre.“
Deň bežného novinára, ktorý len kvôli jednodňovej schôdzke dorazil do slovenskej metropoly, sa začal už v skorých ranných hodinách v bratislavskej Inchebe. Ošumelú architektúru v jej útrobách sa organizátori snažili prekryť aspoň všadeprítomnými logami slovenského predsedníctva. Čiastočne sa to podarilo, novinárske centrum pôsobilo relatívne dôstojne.
Niektorí ostrieľaní novinári sa tu napriek tomu cítili ako doma v Bruseli. „Káva je tu rovnako zlá,“ zašomral si jeden z nich. Musíme len súhlasiť. Ak by nebol problém s internetom, novinári by boli určite spokojnejší.
Keď organizátori krátko po šiestej hodine ráno začali akreditovaných novinárov z Incheby zvážať na Bratislavský hrad, skutočné dejisko summitu, všetko prebiehalo hladko. Ulice boli vyprázdnené a na miesto každý dorazil včas.
Tradične - na rozdiel od lídrov.