Aký je hlavný rozdiel medzi summitmi v Bruseli a týmto mimoriadnym v Bratislave?
"Hlavný rozdiel je v tom, že, aspoň to tak vyzerá, z tohto nevzíde žiadne dôležitejšie rozhodnutie. Lídri sa snažia urobiť len akýsi krok vpred. A tie nasledujúce kroky zrejme potrvajú ešte istý čas, keďže sa na nich musí dohodnúť 28 lídrov, lepšie povedané už len 27. V Bratislave sa to však ešte nepodarí, lídri tu len odštartujú akúsi diskusiu. Je to v podstate len spoločné fotenie. Akoby hovorili: Pozrite sa, konečne nie sme v Bruseli, prišli sme do jednej z novších členských krajín a konečne sme vyrazili von medzi ľudí. Ukazuje to, že lídri sa jednoducho snažia robiť niečo inak."

V čom je bratislavský summit ešte výnimočný?
"Odohráva sa v čase, keď v Európe panuje veľké napätie v súvislosti s viacerými udalosťami. Nielen brexitom, ale aj migračnou krízou či neutíchajúcou finančnou krízou. Čoraz viac ľudí začína mať pocit, že európsky projekt sa možno rozpadá. Lídri chcú teraz ukázať, že to nie je pravda a vedia sa spojiť v riešení viacerých problémov. Odštartujú diskusiu, ukážu jednotu a aspoň sa spolu odfotia. Z hľadiska informovania verejnosti je to však pre nás novinárov ťažká situácia. Zatiaľ veľmi nie je o čom informovať. Najvzrušujúcejšia bola doteraz plavba lídrov loďou na Dunaji."
Aj lídri priznávajú, že s európskym projektom možno nie je niečo v poriadku. Minimálne ho akoby nedokážu predať verejnosti. Myslíte, že tento summit je dobrým spôsobom, ako to urobiť?
"Myslím, že najlepší spôsob, ako predať európsky projekt, je robiť politiku, ktorá ľuďom reálne pomáha. Väčšinu ľudí, na rozdiel od nás novinárov či politikov, žiadne summity nezaujímajú.