BRATISLAVA. Spevák Justin Timberlake, filmový James Bond Daniel Craig, herec Ben Affleck, George Clooney či herečka Zoe Saldanová známa z filmu Piráti z Karibku či Avatar. Čo ich všetkých - teda okrem toho, že ide o hviezdy svetového formátu - spája?
Všetci zo spomenutých - a mnoho ďalších, či už slávnych ľudí či občanov z radov necelebrít - podporujú rovnakého kandidáta na Nobelovu cenu za mier. Podpísali petíciu, v ktorej navrhujú, aby sa laureátom stala skupina dobrovoľníkov menom Biele helmy (White Helmets). Už roky zachraňujú životy vo vojne Sýrii.
Petícia sa tak dostala do povedomia verejnosti v čase, keď Netlifx prichádza s novým dokumentárnym filmom, ktorý mapuje život troch Bielych heliem.
Desaťtisíce zachránených
O skupine ste už mohli počuť aj pod iným názvom - Sýrska civilná ochrana. Ide o skupinu dobrovoľných krízových pracovníkov, ktorí bezprostredne po náletoch vchádzajú do oblastí s civilistami, kde prebiehajú boje.
Napríklad do najväčšieho mesta krajiny Aleppo, kde už roky prebiehajú ničivé boje a pravidelne ho bombardujú. Na miesto prichádzajú ako prví - hľadajú tých, čo prežili a snažia sa im poskytnúť potrebnú pomoc. Skupina nie je ozbrojená.
Bielych heliem je v súčasnosti približne tritisíc. Podľa USA Today však tvrdia, že sa im už podarilo zachrániť niekoľkonásobne viac ľudí. Hovoria o čísle 60-tisíc. Asi 140 dobrovoľníkov pri záchranných akciách zahynulo.
Všetky zo spomenutých celebrít si myslia, že práve Biele helmy sú tými, ktoré si tento rokoch zaslúžia vyhrať Nobelovu cenu za mier. Neexistuje žiadna garancia, že petícia, ktorú podpísali, bude mať skutočne vplyv na rozhodnutie výberovej komisie. Podpora záchranárov verejne známymi osobnosťami však minimálne dostane prácu Bielych heliem do povedomia verejnosti.

Morálna podpora
Je však pravda, že aj bez podpory celebrít sa Bielym helmám podarilo v poslednom čase zviditeľniť. V auguste sa dostala do médií aj na sociálne siete viedonahrávka, na ktorej päťročný chlapec menom Omran, celý zašpinený od prachu a krvi, apaticky sedí v sanitke.
Biele helmy ho vyslobodili z ruín zničeného domu v Aleppe.
Ak sa symbolom minuloročnej utečeneckej vlny stalo telo sýrskeho chlapca Aljana Kurdiho vyplavené na breh, symbolom vojny v Sýrii sa stal práve Omran. Video sa už o pár hodín stalo virálnym, Biele helmy sa tak dostali do povedomia viacerých, ktorí o nich dovtedy nepočuli.
Hoci sa skupina dokáže zviditeľniť aj sama, šéf Bielych heliem publicitu, ktorú získali po tom, ako podpísali petíciu celebrity, víta. Nazval ju “obrovskou morálnou podporou”.
“Keď sa medzinárodné hviezdy postavia na stranu humanitárnej organizácie Biele helmy, morálne to podporí všetkých, ktorí robia túto prácu,” povedal Raed Saleh podľa New York Times. Hlboko si vážime túto podporu a aj naďalej sme odhodlaní zachrániť čo najviac ľudí a vytvoriť príležitosť pre mier. To je naše poslanie.”

Aj na Netflixe
Je tu však ešte jedna iniciatíva, ktorá pomôže Bielym helmám dostať sa do povedomia verejnosti. V piatok 16. septembra Netflix zverejní dokument o ich práci. Je dlhý 40 minút a názov má očakávaný - Biele helmy. Film zobrazuje životy troch mužov, ktorí zo Sýrie odídu na špeciálny výcvik do Turecka, a následne sa vrátia do Aleppa pomáhať dobrovoľníkom.
“Chcel by som, aby ľudia na celom svete videli, že existujú aj Sýrčania, ktorí pracujú na tom, aby v Sýrii zavládol mier,” povedal podľa NBC News jeden z nich, 21-ročný Chalíd Chatíb. Podľa neho ide o obyčajných ľudí, ktorí sa jednoducho rozhodli pomôcť.
Podobne hovorí aj producentka z Netlfixu Joanna Natasegarová. “Film Biele helmy je spôsobom, ako podporiť obyčajných ľudí v Sýrii. Sú dôkazom, že aj jeden človek môže niečo zmeniť.”