ISTANBUL, BEJRÚT. Prvými dvoma civilistami, ktorí prišli o život počas prímeria platného v Sýrii od pondelka, sú deti, informovala v noci na piatok agentúra DPA.
O život prišli pri ostreľovaní oblastí kontrolovaných sýrskou armádou.
Ostreľovačom
Jedno z detí zahynulo na západe mesta Aleppo pri útoku ostreľovača, druhé v provincii Kunajtra na juhozápade Sýrie.
Ďalších najmenej 23 civilných obetí hlásili vo štvrtok z mesta Majjadín, na ktoré sa však dohoda o prímerí nevzťahuje, informovalo Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR). Medzi týmito obeťami je aj deväť detí.
Vyhlásené prímerie malo okrem iného umožniť aj dodávky humanitárnej pomoci pre civilistov žijúcich v obkľúčených dedinách či mestách.
Rusko a SOHR v súvislosti s tým v noci na piatok informovali, že sýrska armáda začala sťahovať svoje jednotky z cesty Castello, ktorá má slúžiť na dodávky humanitárnej pomoci pre obyvateľstvo východnej časti mesta Aleppo.
Vzájomné obviňovanie
Protivládni povstalci, ktorí ovládajú časť Aleppa, však tvrdia, že vládna armáda s odsunom nezačala, preto sa zo svojich pozícií pozdĺž tejto strategickej cesty nesťahujú ani povstalecké jednotky.
Hovorca amerického ministerstva obrany Mark Toner uviedol, že "od tajných služieb ani z iných zdrojov" nemá informácie o odsune sýrskych vládnych jednotiek z cesty Castello. Konštatoval však, že prímerie v Sýrii sa "vo všeobecnosti" dodržiava. Uviedol tiež, že Moskva i Washington sa domnievajú, že by bolo potrebné, aby prímerie pokračovalo.
Na oboch stranách konfliktu sa pritom množia obvinenia z porušovania prímeria. Podľa armády protivládni povstalci mínometmi ostreľovali Damask, Aleppo, ako aj mestá Hamá, Homs a Lázikíja. Povstalci zasa obvinili sýrsku armádu z náletov na Hamá a Idlib a z delostreleckej paľby pri Damasku.
Najväčšia línia
Spomínanú cestu Castello kontrolujú súčasne vládne sily i povstalci. Ide o najväčšiu frontovú líniu v ozbrojenom konflikte, ktorý v Sýrii trvá od marca 2011.
Z prieťahov s dodávkami humanitárnej pomoci vyslanec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura obvinil sýrsku vládu, ktorá doteraz nevydala sprievodné listy pre posádky nákladných áut, aby im tak uľahčila prístup k civilistom.
"To sa malo stať okamžite," vyhlásil de Mistura pred novinármi v Ženeve na margo chýbajúcich potvrdení. Kamióny s humanitárnou pomocou sú stále na hraniciach s Tureckom, dodal, pričom pripomenul, že prímerie v Sýrii platí od pondelka.
Podľa odhadov OSN je od začiatku júla vo východnej časti Aleppa bez pomoci viac ako 275-tisíc ľudí. V ťažko prístupných obkľúčených dedinách a mestách v Sýrii žije odhadom 600-tisíc ľudí.
V Damasku sa bojuje
Prudké boje medzi sýrskymi vladnými jednotkami a povstalcami v piatok vypukli aj na východných predmestiach Damasku.
Paľba východne od Damasku je najzávažnejším prípadom porušenia prímeria, ktoré platí na väčšine územia krajiny od pondelka večera.
Boje sa odohrávajú na predmestí Džúbar, kde sa sýrska armáda snaží zastaviť útok ozbrojených skupín, ktoré sa takto pokúšajú o prienik do Damasku. Boje na predmestí sú intenzívne a došlo aj k raketovej paľbe. Dve z rakiet dopadli aj do damaského Starého mesta, ktoré ovládajú vládne jednotky. Podľa agentúry DPA o tom informovalo Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR).
SOHR okrem toho s odvolaním sa na svoje zdroje informovalo, že zásah raketou dostal dnes tiež kostol v západnej časti Aleppa, ktorú majú pod kontrolou vládne jednotky.
Sýrska štátna televízia dnes informovala, že vládnym jednotkám sa podarilo zastaviť postup protivládnych povstalcov na východe regiónu Ghúta.
Džúbar je súčasťou Ghúty, ktorej veľkú časť ovládajú povstalci, vrátane islamistických frakcií. Na ozbrojencov napojených na sieť al-Káida a pôsobiacich v oblasti Ghúty sa najnovšie prímerie nevzťahuje.