SME

V Bratislave zistia, akú má Únia diagnózu

Od neformálneho summitu v Bratislave záväzné dohody neočakávajú. Ukáže však spoločný smer.

Začína sa summit v Bratislave.Začína sa summit v Bratislave. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. V piatok 24. júna sa Európska únia prebudila do nepríjemného rána. Británia si deň predtým odhlasovala odchod a každý sa pýtal prečo. Kde urobila Európska únia chybu, prečo nedokázala presvedčiť Britov, aby ostali jej súčasťou. A najmä, ako sa má z tohto hlasovania poučiť.

Už o niekoľko dní sa objavila správa o summite, kde by sa mali hľadať odpovede na tieto otázky. Alebo aspoň s hľadaním začať. Odohrá sa v piatok v Bratislave a stretne sa na ňom 27 lídrov členských štátov Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď Británia zatiaľ nevystúpila, jej nová premiérka Theresa Mayová pozvánku nedostala. K budúcnosti po brexite nemá veľmi čo povedať.

Briti bez pozvánky

Keďže nie sú pozvaní všetci lídri, ide o neformálny európsky summit. Zrejme práve preto sa neuskutoční v Bruseli, kde sa konajú „klasické“ európske summity, ale v Bratislave, v hlavnom meste predsedníckej krajiny Rady Európskej únie.

Neočakávajú sa od neho žiadne zásadné rozhodnutia, má ísť skôr o začiatok diskusie, ktorá má vyvrcholiť v ďalších mesiacoch. Nech by sa na ňom čokoľvek dohodlo, potvrdiť ho musí klasický summit, ktorý by sa mal uskutočniť začiatkom budúceho roka.

„Je preukázateľný záujem dvadsaťsedmičky urobiť elementárnu sebareflexiu a diagnózu toho, kde sa EÚ nachádza,“ povedal v pondelok na eurovýbore v slovenskom parlamente premiér a hostiteľ summitu Robert Fico.

SkryťVypnúť reklamu

Inými slovami, lídri by sa mali zhodnúť aspoň na tom, aké má Európska únia problémy. V situácii, keď západná časť obviňuje východnú, že sa nechce solidárne podieľať na riešení utečeneckej krízy, a východná zas tvrdí, že si nedá diktovať podmienky, ani tento najmenší cieľ nebude jednoduché dosiahnuť.

„Nikdy predtým som nevidel tak málo spoločných postojov medzi členskými štátmi, tak málo oblastí, na ktorých môžeme spolupracovať,“ vyhlásil v stredajšom prejave o stave Únie šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Bude treba tiež schladiť vášne po tom, ako luxemburský minister zahraničných vecí Jean Asselborn tento týždeň vyhlásil, že Maďarsko by mali vylúčiť z Európskej únie, lebo sa „k utečencom správa horšie ako k divým zvieratám“. Budapešť zas Luxembursku odkázala, že je nástrojom, vďaka ktorému sa veľké firmy môžu vyhýbať plateniu daní.

SkryťVypnúť reklamu

Nemecká kancelárka Angela Merkelová zas vo štvrtok na tradičnom predsummitovom stretnutí s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom vyhlásila, že Únia musí v Bratislave najmä ukázať, že vie konať. „Musíme ukázať, že vieme spolu reagovať na naše slabiny, na úlohy, ktorým čelíme,“ cituje ju agentúra Reuters.

Prečítajte si tiež: Summit v Bratislave nebude skutočným summitom Čítajte 

Obmedziť pohyb?

O čom sa bude v Bratislave hovoriť, naznačili plány predsedu Európskej rady Donalda Tuska, ktoré unikli medzi novinárov. Jednou z tém by mohla byť napríklad zmena jednej zo základných slobôd, na ktorých je spoločný trh založený – sloboda pohybu.

Už vo februári Briti žiadali, aby mohli obmedziť prístup k dávkam pre ľudí, ktorí sa do krajiny z Únie prisťahovali a neprispievali do jej sociálneho systému. Dohoda s Britmi je po referende o odchode neplatná, no aj ostatné štáty vtedy naznačovali, že niečo podobné by chceli uplatňovať aj ony. Ide najmä o najbohatších členov Únie zo západnej Európy ako Nemecko či Holandsko.

SkryťVypnúť reklamu

„Musíme sa zaoberať neočakávanými dôsledkami voľného pohybu osôb bez toho, aby sme sa vzdali tohto princípu,“ napísal Tusk v návrhu agendy, ktorú citoval portál Politico.

Stredná Európa zas chce hovoriť o vyššej kontrole hraníc. Podľa Jánosa Lazara, šéfa tímu maďarského premiéra Viktora Orbána, sa „o budúcnosti Európy rozhoduje na bulharsko-tureckej hranici“. Myslí tým miesto, kade do Európy môžu prichádzať ďalší utečenci.

Krajiny V4, medzi nimi i Slovensko, podľa Lazara prídu do Bratislavy so spoločným návrhom, ktorého súčasťou bude lepšia ochrana vonkajších hraníc a najmä spoločná európska armáda. To, či bude stredná Európa naozaj hovoriť jedným hlasom, však vôbec nie je jasné.

Otázne bude tiež, či odchod Británie, najvplyvnejšieho odporcu hlbšej integrácie Únie, nevyužijú jej zástancovia na presadenie svojich myšlienok. V tomto hrozí spor starých a nových členských štátov. Stredná Európa žiada viac právomocí pre národné štáty, no Nemecko, Francúzsko, Taliansko či Španielsko v integrácii vidia nádej na prekonanie kríz.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Demontáž Únie - ako na to Čítajte 

Dvojrýchlostná Európa

 „Rokovania o brexite by sa mali využiť ako príležitosť na vytvorenie dvojrýchlostnej Európy, ktorá v sebe skĺbi všetky tieto záujmy,“ napísal komentátor Financial Times Gideon Rachman. Prvá skupina by mohla pokračovať v čoraz hlbšej integrácii, kým tá druhá by mohla svoje členstvo obmedziť prakticky len na spoločný trh a spoluprácu pri zahraničnej a bezpečnostnej politike.

„V tejto podobe by Únia mohla naďalej plniť svoje dve najdôležitejšie úlohy: zachovať spoločný trh a zároveň presadzovať európske záujmy na svetovej scéne,“ dodáva.

Na stole bude aj otázka pokračovania úsporných opatrení, pokračovania pomoci Grécku, budúce obchodné vzťahy s Britániou či utečenecká kríza.

Prečítajte si tiež: Žiadne mýtické monštrum, ale konkrétni ľudia. Tieto grafy ukážu, kto riadi Európsku úniu Čítajte 

Začiatok procesu

Keď v piatok večer európski lídri predstúpia pred novinárov, zrejme nebudú mať odpovede na všetky otázky ani jasnú predstavu o tom, ako bude Únia v ďalších rokoch vyzerať.

SkryťVypnúť reklamu

V Bratislave sa proces len začína, podobné a možno aj konkrétnejšie stretnutia budú začiatkom budúceho roka pokračovať na Malte, ktorá preberie predsedníctvo po Slovensku, a v Ríme, kde lídri oslávia 60. výročie podpisu Rímskych zmlúv, ktoré stáli pri zrode Európskeho hospodárskeho spoločenstva, predchodcu súčasnej Únie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 969
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 353
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 647
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 086
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 101
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 891
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 993
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 436
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Slovenská tenistka Rebecca Šramková.

Ak sa nezmenia nominácie, v Bratislave si slovenská singlová jednotka Rebecca Šramková zmeria sily s Dánkou Clarou Tausonovou a Američankou Jessicou Pegulovou.


SITA
Carlos Sainz.

V talianskom tíme pôsobil od roku 2021 do konca minulej sezóny ako tímový kolega Charlesa Leclerca.


SITA
Slovenský futbalista Peter Pekarík.

Stále má chuť hrať za reprezentáciu.


Kevin De Bruyne

V klube pôsobil od augusta 2015.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu