Tokio 8. januára (TASR) - Najstaršia členka japonskej cisárskej rodiny prelomila kráľovské mlčanie o téme následníka chryzantémového trónu, a verejne vyhlásila, že nastal čas, aby najstaršia monarchia na svete povolila zasadnúť na trón aj žene.
Japonská princezná Takamacu, 90-ročná vdova po mladšom bratovi zosnulého cisára Hirohita, s nadšením uvítala narodenie princeznej Aiko. Tá na veľkú radosť japonskej verejnosti prišla na svet minulý mesiac, po ôsmich rokoch manželstva korunného princa Naruhita s princeznou Masako.
Radostné narodenie malej Aiko však vyvolalo vrásky na tvárach cisárskej dynastie, ktorá podľa dlhoročnej tradície odovzdáva trón výlučne mužským potomkom. Ak by však princezná Masako ani v budúcnosti neporodila syna, musel by sa stáročný systém dedičstva trónu zrejme transformovať, aby naň mohla zasadnúť Aiko.
Princezná Takamacu, ktorá napísala svoj názor v príspevku do ženského magazínu, sa domnieva, že to, či 38-ročná Masako ešte niekedy v budúcnosti porodí syna, "bude závisieť od bociana". Zdôraznila však, že v modeloch dedičstva kráľovského trónu existujú precedensy tak v Japonsku, ako aj v iných monarchiách.
"Myslím si, že je možné, aby mohol potomok cisárskej rodiny ženského rodu nastúpiť na trón ako 127. vládnuci monarcha," napísala princezná Takamacu a dodala, že "vzhľadom na dlhú históriu Japonska by to vôbec nebolo neprirodzené."
Japonsku v minulosti vládlo osem cisárovien, pričom posledná z nich sedela na tróne v 18. storočí. Súčasný zákon obmedzuje dedičstvo trónu výlučne na mužských potomkov a niektorí tradicionalisti považujú už len myšlienku na ženskú panovníčku za kliatbu.