BRATISLAVA 26. apríla (SITA) - Minister obrany Juraj Liška sa nebráni tomu, aby jeho rezort zabezpečoval prepravu ústavných činiteľov. "Je pravda, že sme jednou z mála krajín, kde prepravu ústavných činiteľov nezabezpečujú ozbrojené sily," povedal dnes pre novinárov. Prepravu v minulosti rezort obrany zabezpečoval, v 90. rokoch minulého storočia však prešla pod ministerstvo vnútra. V súčasnosti nie je možné takýto prechod na rezort obrany uskutočniť zo dňa na deň. "Plynulý prechod by bolo možné uskutočniť v rokoch 2008 až 2009," dodal Liška. Ozbrojené sily nemajú v súčasnosti lietadlo, ktorým by bolo možné ústavných činiteľov prepravovať.
Šéf ochrankárov Ján Packa, pod ktorého úrad letka od januára patrí, konštatoval pre agentúru SITA, že je vecou vlády aké rozhodnutie v tomto smere prijmú. Vie si predstaviť aj prechod letky pre ústavných činiteľov pod rezort obrany. Upozornil ale na to, že by lietadlá s ústavnými činiteľmi museli lietať podľa civilných a nie vojenských noriem a spadať pod civilný letecký úrad. Podľa Packu by mali ekonómovia rozhodnúť o tom, čo je výhodnejšie - prenájom alebo kúpa nového lietadla. Keď sa touto otázkou zaoberala vláda v roku 2001, uvažovalo sa o kúpe lietadla Falcon pre približne 25 cestujúcich, ktoré by bolo schopné preletieť oceán bez medzipristátia. Náklady na prevádzku lietadla by boli o tretinu až polovicu nižšie ako terajšieho Tu-154. Packa tiež tvrdí, že nové veľké lietadlá, ktoré stoja cca dve miliardy korún, sa nikde na svete nekupujú za hotovosť. "Keď počítame, že lietadlo má životnosť približne 25 rokov, ročne by stálo štát okolo 100 miliónov korún," dodal.
SITA
Bratislava 26. apríla (TASR) - Slovensko bude možno v horizonte niekoľkých rokov nakupovať nové lietadlá na prepravu ústavných činiteľov. Po stretnutí s prezidentom Ivanom Gašparovičom načrtol túto možnosť minister obrany Juraj Liška. Prikláňa sa pritom k návrhu, aby preprava štátnikov prešla z letky ministerstva vnútra pod ozbrojené sily. "Sme jednou z mála krajín, kde prepravu ústavných činiteľov nezabezpečujú ozbrojené sily," uviedol Liška. Armáda túto činnosť podľa neho v minulosti vykonávala a pod ministerstvo vnútra to prešlo v 90-tych rokoch. "Plynulý prechod by bolo možno zabezpečiť v rokoch 2008 až 2009 vyškolením nových pilotov, ktorí by spĺňali všetky požiadavky," povedal minister. Armáda podľa neho nemá v súčasnosti lietadlá, ktoré by mohli zabezpečovať prepravu ústavných činiteľov. V letke ministerstva vnútra treba zase niektoré lietadlá modernizovať. "Predpokladalo by to spraviť štúdiu možnosti nákupu buď nových lietadiel, alebo zabezpečovať to iným spôsobom," konštatoval minister. Predpokladá, že podobne ako v Českej republike by sa to riešilo nákupom nových strojov.
Liška tiež potvrdil, že ministerstvo obrany nemá vo svojom rozpočte plánovaný takýto nákup. Vyžiadalo by si to podľa neho niekoľko stoviek miliónov korún.
Otázku obnovy letového parku pre ústavných činiteľov otvoril predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský po tom, ako sa v sobotu počas jeho návratu z oficiálnej návštevy USA vyskytla na vládnom špeciále Tu-154M technická porucha.
Liška oboznámil prezidenta tiež s návrhom na vymenovanie a povýšenie ôsmich generálov ozbrojených síl, štyria by mali byť noví a ďalší štyria zase povýšení. Minister by chcel takýto návrh predložiť v stredu na rokovanie vlády.
TASR