Bratislava 26. apríla (TASR) - Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR sa počas návštevy Leteckej základne Sliač utvrdil, že až 80 percent pilotov má pripravené žiadosti o odchod do civilu kvôli pripravovanému zákonu o štátnej službe profesionálnych vojakov. "Bolo to potvrdené, že je to podstatne vyššie percento, ako sme uvažovali," povedal dnes novinárom Bulík. Vedenie ozbrojených síl podľa neho vychádzalo z informácií, že niektorí piloti si údajne platia zo svojich vlastných peňazí kurzy na možný prechod do civilných sfér.
"Osemdesiat percent je strašne veľa, to znamená, že by to bolo prakticky nespôsobilé ďalšieho výkonu," vyhlásil Bulík. Už v prípade odchodu polovice pilotov by sa podľa neho zrútil celý systém. Počas stretnutia s pilotmi v pondelok na Sliači si Bulík vypočul ich požiadavky, pričom pripravil pre ministra obrany návrhy na riešenie situácie. Zatiaľ ich však nechcel konkretizovať. "Prostredie a tú atmosféru, ktorú piloti využívajú, by som mohol označiť aj ako určitú nátlakovú," dodal. Protestujúci sú si podľa neho vedomí, že nie je možno v krátkom čase dostať do ozbrojených síl nových pilotov. Odmieta však, že by išlo o vzburu pilotov. Myslí si, že ich požiadavky sú síce oprávnené, na druhej strane sú však zdrojové možnosti a možnosti celého priebehu reformy armády.
V ozbrojených silách slúži v súčasnosti 144 pilotov. Príprava špičkového pilota na bojových lietadlách MiG-29 stojí zhruba 200 miliónov korún. Výcvik trvá minimálne päť rokov.
Pilot v hodnosti nadporučíka zarába v čistom aj s príplatkami v súčasnosti okolo 25 až 26 tisíc korún. "Podľa toho nového návrhu zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov tam k výraznému zvýšeniu platov nedôjde a to bol aj moment, prečo naši piloti reagujú na to podobným spôsobom," uviedol Bulík. Piloti sa podľa neho porovnávajú s kolegami, ktorú pracujú na iných funkciách a príslušníkmi pozemných síl.
Bulík pilotom odkázal, aby zachovali zatiaľ chladnú hlavu. Očakáva pritom od ich, že si budú plniť svoje úlohy.