PEKING, PRAHA. Až do budúceho pondelka budú Juhočínske more brázdiť ruské a čínske vojnové lode a - ako sa hovorí v oficiálnom vyhlásení ruského ministerstva obrany - budú nacvičovať predovšetkým operácie proti pirátom.
,,Ide o organizačné zabezpečenie spolupráce v boji s pirátmi a zabezpečenie námornej dopravy," vyhlásil zástupca veliteľa ruskej námornej flotily, viceadmirál Alexander Fedotenkov.
Spoločné čínsko-ruské vojenské cvičenia sa stávajú rýchlo tradíciou. Druhá a tretia najväčšia armáda na svete sa však podľa komentátora denníka Financial Times Gabriela Wildaua nepripravujú na pirátske nájazdy na svoje obchodné lode, ale demonštrujú, že sú dôstojnou prekážkou šírenia amerického vplyvu v regióne.
Nakoniec, Moskva aj Peking svoje spojenectvo vnímajú dávno ako sobáš z rozumu - ako spôsob vytvoriť protiváhu predovšetkým Spojeným štátom, ktoré obe krajiny vnímajú ako silného protivníka. Každá svoím spôsobom.

Sporné ostrovy i more
Posledné manévre nazvané Morská súčinnosť 2016 sú najväčšou spoločnou námornou operáciou, na ktorej sa zúčastňujú ruská a čínska vojenská flotila. Okrem nácviku streľby budú skúšať aj výsadky na ostrovy a ich obsadzovanie. Čo má byť podľa rusko-čínskej verzie účinná obrana ostrovov pred pirátskymi nájazdmi.
Od roku 2012 Moskva a Peking už uskutočnili päť veľkých vojenských cvičení. Tento rok sa však konajú v mieste, kde panuje veľa napätá atmosféra. Ide nielen o sporné umelé Spratlyho ostrovy, ale Čína si robí nároky aj na 85 percent sporných vôd, s čím zásadne nesúhlasí Vietnam, Filipíny, Malajzia, Brunej aj Taiwan.
Podľa generála Wang Haj-juna z Čínskeho inštitútu medzinárodných strategických výskumov Rusko nehľadiac na ,,delikátny problém" dáva účasťou na spoločných manévroch jednoznačne najavo podporu Číny.