Londýn 27. apríla (TASR) - Rok po rozšírení Európskej únie o desať nových členov bilancuje dnes britský denník Financial Times a konštatuje, že tieto krajiny teraz zožínajú úrodu členstva v únii.
Napriek pôvodným výhradám je dnes úplne jasné, že východoeurópske krajiny získali vstupom do EÚ viac ako ktokoľvek očakával, a to aj politicky aj ekonomicky, domnieva sa denník.
Pesimisti pred rokom varovali, že celý proces by sa mohol skončiť veľkým fiaskom. A hoci optimisti predpokladali výhody, mysleli si, že im budú predchádzať dlhé roky ťažkej práce.
Skutočnosť je však taká, že prvý rok sa ukázal byť lepší, než v aký mohli dúfať aj tí najväčší stúpenci rozšírenia.
Hospodársky rast je v nových členských krajinách dvakrát taký ako v "starej Európe". Export vzrástol o 20 percent. Prvé príspevky poľnohospodárskej pomoci boli rozdelené s menšími byrokratickými prekážkami než sa pôvodne očakávalo, hlavne v Poľsku, kde takmer 1,5 milióna farmárov úspešne požiadalo o priamu finančnú pomoc. Príjem farmárov podľa odhadov vzrástol vo východnej Európe až o 50 percent, čo je najväčší nárast od pádu komunizmu.
Čo sa týka politickej sféry, udalosti na Ukrajine mnohým Východoeurópanom pripomenuli výhody členstva v EÚ z bezpečnostného hľadiska, pokračuje denník. Aj prieskumy verejnej mienky naznačujú, že Východoeurópania sú pozitívnejšie naladení voči členstvu ako boli pred rokom.
Nových členov však ešte stále čakajú veľké úlohy - jednou z nich je aj schválenie novej európskej ústavy, pripomína Financial Times. Na záver dodáva, že noví členovia únie budú tiež musieť zvýšiť životnú úroveň tak, aby sa priblížila ostatnej Európe, a tiež podstatne znížiť nezamestnanosť.