TORONTO, BRATISLAVA. Už od začiatku ju považovali za samovražednú misiu. Viac ako 30 metrov dlhá britská loď HMS Terror so 129 mužmi na palube sa v roku 1845 vydala aj s druhou loďou Erebus pod vedením výskumníka Johna Franklina na sever.
Úloha bola jasná - nájsť severný priechod do Číny, aby nebolo potrebné oboplávať americký kontinent z juhu.
Loď HMS Terror však v ľadovom teréne uviazla. V nedeľu vrak lode našli - v zachovaných podmienkach leží 24 metrov pod hladinou pri pobreží Ostrova kráľa Williama v kanadskom regióne Nunavut.
Loď posádka opustila a podľa výskumníkov sa pokúšali druhou loďou HMS Erebus dostať na juh, kde ich však stretol totožný osud. Napriek množstvu zásob 129 členov Franklinovej expedície zahynulo.
Loading
...
Taniere aj plechovky
"Vyzeralo to, akoby loď ľahko klesla ku dnu. Je usadená na morskom dne a paluby aj všetko je na svojom mieste," oznámil podľa kanadského denníku The Star vedúci expedície Adrian Schimnowski z Arctic Research Foundation.
Výskumníci sa dostali do vnútra vraku s malou výskumnou ponorkou s kamerou, ktorou nasnímali interiér.
"Úspešne sme vošli do jedálne, prepracovali sa do niekoľkých kabín a našli sme sklad s taniermi aj plechovkou na polici," opisuje Schimnowski aj pre Guardian. "Videli sme dve fľaše vína, stoly aj prázdne police. Našli sme aj stôl s otvorenými zásuvkami s niečím vo vnútri zásuvky," dodáva.
Loading
...
Kanibalizmus aj tuberkulóza
Vrak našli 97 kilometrov severne od vraku Erebusu v Zálive teroru, ktorý pomenovali práve po stratenej lodi. Aj druhá loď sa potopila a jej vrak objavili pred dvoma rokmi.
Obidve našli aj vďaka informáciám od Inuitov, ktorí pri lovoch v uplynulých rokoch videli z vody trčať drevené stožiare. Vďaka objavom teraz môžu vedci zistiť, čo sa skutočne s posádkami stalo.
Posádka mala loď ukotviť a opustiť, aby sa pešo po ľade vybrali na juh smerom k Erebusu a následne popri rieke. V tom čase bol už podľa jediných existujúcich zápiskov šéf expedície Franklin mŕtvy.
Podľa profesora antropológie z Univerzity v Alberte zahynuli členovia posádky postupne na zápal pľúc, tuberkulózu alebo sa dokonca stali obeťami vzájomného kanibalizmu. Prežiť pritom vďaka zásobám mohli niekoľko mesiacov aj viac ako rok.
Loading
...
Možno by plávala
Keď o polohe lode neboli viac ako dva roky správy, manželka Johna Franklina žiadala vedenie kráľovského loďstva, aby začali pátranie. Námorníci však čakali ešte ďalší rok, keďže expedícia mala mať zásoby na tri roky.
Pátrania po lodi trvali niekoľko rokov, nikdy sa ju však nepodarilo objaviť.
Vrak je dnes v takom stave, že na kajute kapitána sú stále okná. Loď bola podľa výskumníkov zadebnená.
"Všetko bolo zatvorené. Aj okná sú nedotknuté. Ak by ste túto loď mohli vyzdvihnúť z vody, vypumpovať vodu von, tak by pravdepodobne plávala," hovorí pre Guardian Schimnowski. Plány na vyzdvihnutie vrakov však zatiaľ nie sú.