Varšava 27. apríla (TASR) - V optimistickej nálade si na budúci týždeň pripomenú stredo- a východoeurópske krajiny prvé výročie vstupu do Európskej únie, hoci predpovede spred roka očakávali pesimizmus. Dôvera, ktorú región dáva Bruselu, ostro kontrastuje s nespokojnosťou v rámci starých členských štátov ako Francúzsko, kde prieskumy ukazujú, že voliči odmietnu v referende euroústavu. Na druhej strane z prieskumov tiež vyplýva optimizmus u väčšiny Poliakov, Maďarov, Čechov, Slovákov a obyvateľov pobaltských krajín vďaka zjavným výhodám z členstva v únii. Predpovede o ekonomickom kolapse a druhotriednych členoch sa nenaplnili, čo umlčalo euroskeptikov a odstránilo veľa obáv, ktoré zasiahli región v čase vstupu.
"Pochmúrne predpovede o tom, že EÚ bude znamenať nadvládu Západu a že si nás Západniari kúpia, sa nenaplnili. Namiesto toho sme videli nárast sebavedomia," uviedol šéf Centra pre medzinárodné vzťahy so sídlom vo Varšave Janusz Reiter. Veľká zmena vo vzťahu voči únii nastala u euroskeptických poľnohospodárov, najmä u najväčšieho nového člena, Poľska. Nárast dopytu po poľskom mlieku, mäse a mliekarenských produktoch začal napĺňať takmer od prvého dňa členstva vrecká farmárov a prinútil mnohých z nich zmodernizovať farmy.
Zahraničné investície prichádzajú rýchlejšie ako v predchádzajúcich rokoch, fondy EÚ zase možno využiť na modernizáciu rozpadnutej infraštruktúry. Mnohé stredoeurópske firmy sa počas 15-ročného prechodu ku kapitalizmu naučili toľko, že sú príliš dravé pre pomaly sa rozvíjajúce staré členské krajiny ako Nemecko či Francúzsko. Podľa analytikov sú Stredoeurópania obetným baránkom pre zdržanlivý postoj voči zavádzaniu sociálnych reforiem zo strany Francúzska a Nemecka. Zatiaľ čo Francúzi nesúhlasia s euroústavu čiastočne v hneve na úniu ako celok, jej podpora u nových členov odráža dôveru dávanú Bruselu. Nedávny prieskum verejnej mienky v Maďarsku napríklad ukázal, že Európska komisia, často zosmiešňovaná na Západe ako predstaviteľ hlúpej byrokracie, sa u Maďarov teší väčšej podpore ako maďarská vláda.
Analytici tvrdia, že je to spôsobené čiastočne aj tým, že obyvatelia nových členských štátov únie vidia Brusel ako zástancu pravidiel a hodnôt, ktoré ich vlády nie sú schopné uplatňovať. EK zase vysoko hodnotí nováčikov za ich hladkú integráciu. Práve s podporou komisie ukázali nové štáty odvahu a odolávali tlaku Berlína a Paríža v súvislosti so zvyšovaním daní argumentujúc, že tento krok by spomalil ich snahy o preklenutie veľkých rozdielov medzi nimi a Západom. Nemecko a Francúzsko napokon ustúpili a začali zvažovať zníženie vlastných daní, čo je dôkazom toho, že noví členovia môžu fungovať ako katalyzátor reforiem.
Na medzinárodnej úrovni zase Poľsko a Litva úspešne pôsobili ako sprostredkovatelia pri minuloročnej kríze na Ukrajine, čím podnietili vzpierajúcu sa úniu k podporeniu snáh Kyjeva o užšie vzťahy s EÚ.