
WASHINGTON, BRATISLAVA. Hillary Clintonová je vážne chorá a zdravotne nemá na to, aby sa skutočne stala prezidentkou. Táto konšpiračná teória sa šíri internetom už niekoľko mesiacov, aj keď lekári demokratickej kandidátky na prezidentku viackrát potvrdili, že nemá žiadne vážne problémy.
Tento víkend sa však ukázalo, že minimálne menšie problémy naozaj má. V nedeľu sa jej počas verejnej spomienky na obete 11. septembra zatočila hlava, ochrankári jej museli pomôcť dostať sa do vozidla a potom ju previezli do newyorského bytu dcéry Chelsea.
Po pár hodinách sa však Clintonová opäť postavila pred novinárov. "Dnes je v New Yorku krásny deň, cítim sa skvelo," povedala im.
Clintonovej tím neskôr oznámil, že sa počas spomienky unavila a trpí zápalom pľúc. Nejde teda o ťažké diagnózy, ktoré sa spomínali na internete - od paranoidnej psychózy až po nádor na mozgu. No kampaň to môže ovplyvniť. ,,Konšpiračná teória sa zmenila na legitímnu tému kampane," napísal portál Politico.
Fit pred debatou
Minimálne v tom, že Clintonová zrušila dvojdňovú cestu do Kalifornie, kde mala okrem iného lákať peniaze od sponzorov. O tom, že by vynechala aj ďalšie časti kampane, zatiaľ jej tím nehovorí.
Kľúčový bude najmä pondelok 26. septembra, keď sa uskutoční prvá predvolebná debata s Donaldom Trumpom. Pri jej už musí všetkých presvedčiť, že je zdravotne naozaj v poriadku
Debata o zdravotnom stave, ale aj o veku prezidentských kandidátov totiž v Amerike často rozhoduje voľby. Objavuje sa pravidelne aj počas tejto kampane, kde proti sebe stoja dvaja kandidáti v pomerne pokročilom veku: 68-ročná Clintonová a 70-ročný Donald Trump.
Trump už vyhlásil, že zverejní podrobnosti zo svojej nedávnej lekárskej prehliadky. Trvá na tom, že je úplne zdravý.
Americkí prezidenti boli často chorí, starí a možno aj preto svoje diagnózy nezriedka tajili. Príkladov z minulosti je niekoľko.

Rozsudok smrti pre Roosevelta
Keď sa v roku 1943 krátko pred skončením druhej svetovej vojny v Teheráne stretli vtedajší traja najmocnejší muži, medzi sovietskym vodcom Josifom Stalinom a britským premiérom Winstonom Churchillom sedel aj jeden veľmi chorý muž.
Američania už vtedy vedeli, že ich prezident Franklin D. Roosevelt trpí obrnou. Nevedeli však, že je to s ním ešte oveľa vážnejšie. Z Teheránu sa vrátil ešte v horšom zdravotnom stave, v akom tam prišiel. Diagnostikovali mu zlyhávanie srdca, vysoký tlak aj akútny zápal priedušiek.
Americká verejnosť sa nemohla o ničom dozvedieť. Jeho syn James Roosevelt nikdy neodpustil rodinnému lekárovi, že mu dovolil pokračovať v úrade. „Podpísal mu rozsudok smrti,“ vyjadril sa neskôr.