Aká Európska únia je pre Rusko výhodnejšia? Viac alebo menej integrovaná?
„Na túto otázku sú dva pohľady. Ten, ktorý sa v médiách objavuje častejšie, hovorí, že čím menej je Európa integrovaná, tým je to pre Rusko lepšie. Vraj sa ľahšie rokuje s jednotlivými štátmi, ale to podľa mňa vyplýva z nepochopenia podstaty Európskej únie a jej ekonomického rozmeru. Vždy je ľahšie, ak jeden partner zastupuje jeden jednotný trh. Z praktického pohľadu je lepšie, ak platia jednotné pravidlá garantované Bruselom a to aj napriek dobrým vzťahom s Gréckom či so Slovenskom. Bilaterálne vzťahy len podčiarkujú základné nastavenie v kontexte vzťahov Ruska a Európskej únie.“
Rusko vidí rozširovanie NATO ako hrozbu, platí to aj pri rozširovaní Európskej únie?
„Rozširovanie EÚ je z môjho pohľadu rozširovaním zóny stability a prosperity. Toto by nemalo vyvolať nepriateľské reakcie ako rozširovanie NATO. V ruskej diskusii však mnoho ľudí vidí každú, aj tú najmenšiu krízu Únie ako znak nastávajúceho rozpadu bloku, no na politickej úrovni sa o tom nediskutuje. Vzťahy s Európskou úniou sa teraz týkajú len konkrétnych tém – Ukrajiny, sankcií či Sýrie.“
Niekedy sa zdá, ako keby ruská diplomacia nebrala Európsku úniu ako partnera.
„Stáva sa to, ale je to hlúpe. Toto myslenie pochádza ešte z čias studenej vojny, keď pre Moskvu boli partnermi len Američania.“

Mnoho európskych štátov má skúsenosť s médiami, ktoré podporuje Rusko a ktoré šíria často vymyslené správy s cieľom rozvrátiť Úniu. Aký je v tomto cieľ Ruska?
„Ak ste s niekým v spore, vždy sa snažíte podporiť toho, kto má rovnaký alebo aspoň podobný postoj ako vy. Z tohto pohľadu nemôžeme vylúčiť ani takúto formu podpory. Z čias studenej vojny však vieme, že to nemá veľký zmysel. Podpora médií nezmenila postoje verejnosti, skrátka neboli dostatočne vplyvné. Ak chcete byť úspešní, musíte spolupracovať s vládnucimi stranami, ovplyvniť ich postoje a musíte to robiť otvorene. Ak pokračujete v tajných operáciách, všetko ostane pod kobercom a nikto nebude za vaše postoje lobovať na najvyššej úrovni. Ak ukážete záujem o danú krajinu, vždy je to ľahšie. Samozrejme, aj iné postupy majú svojich zástancov.“
Prečo teda Rusko využíva týchto trollov?
„Nemyslím si, že tieto médiá dostávajú až takú podporu, často ide len o prehnaný strach európskej verejnosti. V Európskej únii sú aj ľudia s inými postojmi, ktorých určite nepodporuje Rusko. Pri každej kríze, a nielen v Európe, sa objavujú aj ľudia s inou agendou.“
Rusko má v súčasnosti napäté vzťahy s Úniou, ale nemusí to tak byť navždy. Mohlo by sa teoreticky Rusko stať aj členom zoskupenia?
„To nie je možné a nehovorím o aktuálnych politických súvislostiach. Bráni tomu obrovské územie Ruska, počet obyvateľov, fakt, že Únia by sa tak dostala až k Tichému oceánu, na hranicu Číny. Naše vzťahy by však mohli byť podobné tým, ktoré má Únia s Tureckom. Spolupráca v ekonomickej oblasti, pripravovaný bezvízový pohyb ľudí, bezpečnostná spolupráca. Nanešťastie sme prestali pracovať na dlhodobej stratégii. Zásadným krokom pre naše vzťahy bol už vstup Ruska do Svetovej obchodnej organizácie, ktorá určila solídny základ pre naše ekonomické vzťahy.“
Bol by to pre Rusko problém, ak by sa Ukrajina stala členom Únie?