Minister obrany Juraj Liška (vľavo) po stretnutí s prezidentom Ivanom Gašparovičom povedal, že situáciu okolo pilotov netreba dramatizovať. FOTO - TASR |
BRATISLAVA - Vojenským pilotom sa možno zvýši príplatok, ktorý nový zákon o štátnej službe profesionálnych vojakov navrhuje len na úrovni 15 percent. O odchode do civilu preto uvažuje až 80 percent pilotov a zvýšenie príplatku ako jednu z možností riešenia problému naznačil minister obrany Juraj Liška po rozhovore s prezidentom Ivanom Gašparovičom.
Doteraz podľa Lišku neleží na ministerstve ani jedna oficiálna žiadosť o prepustenie z armády. Upresniť, ako bude problém riešiť, nechcel, kým svoje návrhy neprediskutuje priamo s pilotmi. Problém sa podľa neho zbytočne dramatizuje. "Sú to problémy ako ktorékoľvek iné, ktoré treba riešiť v rámci rezortu."
Príplatok vo výške 15 percent by podľa Lišku stačil v absolútnych číslach a zaručoval by pilotom zvýšenie platu po prijatí zákona, keby sa im neznižovali hodnosti, čo však armáda tiež pripravuje. "Všetci piloti majú mať o jednu hodnosť nižšie, ako je súčasný stav, čiže major klesne na kapitána," povedal Liška. Vtedy by im platy narástli len asi o 700 až 800 a nie o 4- až 5-tisíc korún.
Ministerstvo obrany sa podľa Lišku rozhodne nechce vzdať plánu hodnosti znížiť. "Nebol by to systémový krok v ozbrojených silách, preto sme dali túto možnosť ako poslednú."
S pilotmi rokoval v pondelok na letisku Sliač náčelník generálneho štábu Ľubomír Bulík a Liška vec konzultoval aj s veliteľom vzdušných síl Jozefom Dunajom. Bulík sa na Sliači utvrdil, že podstatná časť pilotov pre platy uvažuje o odchode do civilu.
V ozbrojených silách slúži 144 pilotov. Príprava špičkového pilota na lietadle MiG-29 stojí zhruba 200 miliónov korún a výcvik trvá najmenej päť rokov. Pilot v hodnosti nadporučíka zarába v čistom aj s príplatkami v súčasnosti okolo 25- až 26-tisíc korún. (tasr)