ŽENEVA. Spojené štáty a Rusko dosiahli na piatkových rokovaniach v Ženeve prelomovú dohodu zameranú na zníženie násilia v Sýrii, ktorá povedie k mieru a politickému prechodu, čím sa skončí viac než päť rokov trvajúci ozbrojený konflikt v tejto blízkovýchodnej krajine.
Americký minister zahraničných vecí John Kerry to povedal v noci na sobotu na spoločnej tlačovej besede s ruským kolegom Sergejom Lavrovom po skončení jednodňového maratónu rokovaní v švajčiarskej Ženeve, informovali svetové agentúry.

So západom slnka
Kerry ďalej oznámil, že v súlade s týmto plánom nové celoštátne prímerie v Sýrii vstúpi do platnosti v pondelok 12. septembra so západom slnka. Táto dohoda, pokiaľ sa ju podarí implementovať, môže byť "bodom zvratu" v sýrskom konflikte, dodal.
Stanovený mierový plán bude podľa amerického top diplomata od oboch strán konfliktu požadovať, aby si "splnili svoje záväzky".
Hlavná skupina zastrešujúca sýrske opozičné frakcie vyjadrila nádej, že nová dohoda bude dodržiavaná, aby sa zmiernilo utrpenie civilistov.
Hovorkyňa Najvyššieho rokovacieho výboru (HNC) Basma Kudmáníová pre agentúru AP povedala, že Rusko by malo vyvíjať tlak na vládu sýrskeho prezidenta Bašára Asada s cieľom dosiahnuť, aby zachovávala prímerie na základe plánu.

Opozícia na pochybách
Opozičná Sýrska národná koalícia vyjadrila pochybnosti o tomto pláne. "Musíme počkať a uvidíme, či režim a jeho spojenci vrátane Rusov budú toto prímerie dodržiavať," povedal člen koalície Samír al-Našar pre agentúru DPA.
"Táto dohoda prejde skúškou, pretože my vzhľadom na predošlé skúsenosti s prímeriami režimu a jeho spojencom neveríme."
Povstalci zo Slobodnej sýrskej armády (FSA) tvrdia, že nádeje na úspech americko-ruskej dohody sú len malé, pretože podľa nich ju Damask a Moskva nebudú dodržiavať.
Fáris al-Bajúš, šéf jednej zo skupín FSA nazvanej Severná divízia, podľa agentúry Reuters zdôraznil, že Rusko ani sýrska vláda posledné prímerie nedodržiavali a pravdepodobnosť, že nová dohoda bude úspešná, je rovnako ako pri dosiaľ poslednej dohode.
Hovorca povstaleckej skupiny Brigády Núra ad-Dína Zengího, kapitán Abd as-Salám Abd ar-Razzák, vyhlásil, že dohoda len poskytne sýrskej armáde príležitosť na preskupenie síl a privedenie ďalších Iránom podporovaných milícií do oblasti hlavných bojov v Aleppe.

Loading
...
Šéfka diplomacie Európskej únie Federica Mogheriniová privítala dohodu o prímerí v Sýrii. Zároveň vyzvala OSN, aby pripravila plán rokovaní o politickej zmene v Sýrii.
"Dohodu... veľmi vítame. Všetky strany konfliktu, teda okrem skupín označených Bezpečnostnou radou OSN za teroristické organizácie, musia teraz zabezpečiť efektívne uplatňovanie dohody," uviedla Mogheriniová, ktorú citovala tlačová agentúra Reuters.
Šéfka diplomacie EÚ takisto vo vyhlásení dodala, že EÚ sa pripája k ostatným krajinám a inštitúciám "vyzývajúcim OSN, aby pripravila návrh na prechod politickej moci", ktorý bude slúžiť ako východiskový bod pre oživenie vnútrosýrskych rozhovorov".

Turci ju vítajú
Turecko takisto privítalo americko-ruskú dohodu o celoštátnom prímerí v Sýrii a pripravuje sa už na poskytovanie humanitárnej pomoci do severosýrskeho mesta Aleppo, a to spoločne s OSN. Uviedlo to v sobotu v oznámení turecké ministerstvo zahraničných vecí.
Turecko, ktoré pred dva a pol týždňom podniklo svoje prvé veľké vojenské operácie na území Sýrie, oznámilo, že zastavenie bojov a poskytovanie pomoci Aleppu aj jeho okoliu sú obzvlášť dôležité. Ankara zdôraznila, že bude podporovať snahy zamerané na udržanie prímeria a na premenu dohody na dlhodobejšie politické riešenie v Sýrii.
Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson vyzval Rusko, aby využilo všetok svoj vplyv a zabezpečilo, že sýrska vláda bude plniť svoje povinnosti vyplývajúce z diplomatickej dohody, dosiahnutej Moskvou a Washingtonom.
"Je životne dôležité, aby režim v Damasku teraz plnil svoje záväzky, a vyzývam Rusko, aby využilo všetok svoj vplyv a zabezpečilo, že sa to stane. Bude posudzované len podľa činov," uviedol podľa agentúry Reuters Johnson vo vyhlásení.

Asad dohode vyhovie
Sýrska vláda v Damasku už dohodu schválila. Oznámila to v sobotu večer sýrska štátna tlačová agentúra SANA.
"Celá dohoda bola dosiahnutá s plným vedomím sýrskej vlády," uviedla agentúra SANA s odvolaním sa na dobre informované zdroje, ktoré však nemenovala.
Dosiahnutie spoločnej dohody o skončení bojov v Sýrii potvrdil aj šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov. Dohovor môže podľa neho posilniť boj proti terorizmu a rozšíriť dodávky humanitárnej pomoci sýrskym civilistov. Bodom plynúcim z tejto dohody plánuje sýrsky prezident Bašár Asad vyhovieť, uistil.
Dohoda tiež stanovuje, že sýrska vláda nebude podnikať letecké bojové akcie v povstalcami kontrolovaných oblastiach, čo umožní prísun humanitárnej pomoci pre ľudí v núdzi, oznámil šéf ruskej diplomacie.
Spojené štáty a Rusko si vytýčili konkrétne územia, na ktorých spustia spoločné ťaženie proti členom extrémistickej skupiny Islamský štát (IS), dodal Lavrov. Damask sa k dohode zatiaľ oficiálne nevyjadril.