NEW YORK, BRATISLAVA. Mnohí verili, že nastal koniec dejín. Obdobie, keď liberálna demokracia konečne zvíťazila v ideologickom boji nad diktatúrami a bolo už len otázkou času, keď budú všetky štáty slobodné.
Od konca studenej vojny ubehlo viac ako desaťročie, aj občianska vojna v Juhoslávii sa už skončila, Rusko prestalo byť pre západný svet nepriateľom číslo jeden, darilo sa ekonomike. Západ prežíval dobré časy.

2996
ľudí zomrelo pri útoku
A potom prišiel 11. september 2001. Útok na dvojičky v New Yorku a na washingtonský Pentagón pripomenul Západu, že po relatívne pokojných 90. rokoch sa ani jemu celkom nevyhnú teroristické útoky.
Zrazu nešlo o vraždenie niekde ďaleko, v Afrike či v Pakistane, ale priamo v centre New Yorku, v symbolickom srdci západného sveta.


Koniec pocitu bezpečnosti
V ten deň sa zmenil západný svet. Hrozba terorizmu sa preň stala každodennou témou. „Lietadlá, ktoré zasiahli dvojičky a Pentagón, zničili pocit bezpečnosti a namiesto neho v ľuďoch oživili hlboko zakorenený strach,“ napísal pre Huffington Post bezpečnostný analytik Tom Mockatis.
Odborníci hovoria, že podobný útok, aký pred pätnástimi rokmi zažili Spojené štáty, by sa v súčasnej situácii nemal zopakovať. Útočníkom by sa už nepodarilo dostať so zbraňami do lietadla, ich komplikovanú sieť kontaktov a sponzorov by zrejme odhalili už vo fáze prípravy.
„Lepšia spolupráca amerických a zahraničných tajných služieb, zvýšená pozornosť na odhaľovanie teroristických skupín, ale najmä lepšia spolupráca s americkou moslimskou komunitou znamenajú, že je oveľa ťažšie vykonať útok takýchto rozmerov,“ povedal pre USA Today Daniel Byman, profesor z Univerzity v Georgetowne.
Podobne veľký útok ako v roku 2001 však teroristické skupiny nepotrebujú zopakovať. Za tých pätnásť rokov sa totiž zmenil aj samotný terorizmus.